Virgin Galactic’e FAA’den onay

Sir Richard Branson’un uzay şirketi Virgin Galactic’e faaliyetlerine devam etmesi için Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) onay çıktı.

Seattle Times’ın haberine göre, FAA tarafından Virgin Galactic’in Temmuz ayında iniş esnasında rotadan sapması nedeniyle başlatılan soruşturma nedeniyle faaliyetlerinin durdurulduğu açıklanmıştı.

Yapılan araştırmalar sonrasında Virgin Galactic’in faaliyetlerine yeniden başlayabileceği açıklanırken, FAA’in Virgin Galactic tarafından önerilen düzeltici eylemleri kabul ettiği bildirildi.

Virgin Galactic, FAA hava trafik kontrolüne gerçek zamanlı görev bildirimleri sağlamak için uçuş prosedürlerine ek adımlar ekleyeceğini açıkladı.

Virgin Galactic CEO’su Michael Colglazier, şirketin güvenliğe bağlı olduğunu ve FAA’nın incelemesini takdir ettiğini belirtirken, “Hava sahamızdaki güncellemeler ve gerçek zamanlı görev bildirim protokolleri, uzay uçuşu deneyimimizin ticari lansmanına yaklaştıkça hazırlıklarımızı güçlendirecek” ifadelerini kullandı.

11 Temmuz günü yapılan ilk uçuşta Branson ve beş Virgin Galactic çalışanını taşıyan roket, New Mexico’daki piste iniş sırasında hava trafik kontrol izin alanının dışında sapmış ve bu nedenle şirkete soruşturma açılmıştı.

Virgin Galactic, yüksek irtifa rüzgarının uçuş yolunda değişikliğe neden olduğunu söylemiş ve uçağın yerleşim yerleri üzerinden uçmadığını bu nedenle herhangi bir tehlikeye neden olmadığını savunmuştu.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber