Virüs uçakta nasıl yayılıyor?

Tüm dünyayı tehdit eden koronavirüsün en çok yayıldığı yerlerden biri olan uçak kabinlerine ilgili yapılan araştırmalarda ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

ABD’deki Pardue Üniversitesi’nden uzmanlar koronavirüsün uçak kabinin ne kadar hızlı şekilde yayılım gösterdiğine dair bir simülasyon yayınladı.

Virüsün yayılma hızının çok yüksek olması ve havacılık sektörünün salgının en fazla etkilediği sektörlerden biri sayılması sebebiyle bu araştırma oldukça dikkat çekti.

The Sun gazetesinin yaptığı habere göre Pardue Üniversitesi’nden araştırmacıların ortaya koyduğu simülasyonda öksürük ya da hapşırık yoluyla bir kişinin ağzından çıkan damlacık ve partiküller kabin içine bir anda dağılıyor.

Hasta kişinin etrafındaki 10 kişinin en riskli grup içerisinde olduğu söylense de partiküllerin kabinde neredeyse ulaşmadığı nokta kalmaması dikkat çekiyor.

Hazırlanan simülasyon, temiz hava almayan uçak kabinlerinin virüsün yayılmasındaki olumsuz etkisini gözler önüne sererken uzmanların ilk günden beri önerdiği maske kullanımının da önemi bir kez daha vurgulanmış oluyor.