Yabancılara satılan Rus jetleri kilitli

Rusya Uçaksavar (PVO) Müzesi başkanı olan Albay Yuri Knutov, bu nedenle Türkiye’ye SU-57 savaş uçaklarının satılmasından endişe edilmemesi gerektiğini söyledi.

Abay Knutov, Türkiye’nin söz konusu uçakları saldırı için Rusya’ya yönlendirmesi halinde sistemin kapanarak devre dışı kalacağını belirtti.

Rus Tsargrad TV haber kanalına konuşan askeri uzman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rus yapımı 5. nesil avcı uçağı SU-57’ye yönelik ilgisini yorumladı.

Türkiye’ye satılan askeri teknolojinin Rusya’ya yönelik kullanılması olasılığından endişe edenler bulunduğunu hatırlatan Knutov, “Ama yurt dışına satılan askeri teknolojinin üzerinde ‘E’ (Eksport) yazısı var. Yani bu silahlar ihracat versiyonu” dedi.

Albay Knutov, “İhracat versiyonu, bizim ordumuzda kullanılan teknolojiden farklı. Yani, orada belirli değişiklikler yapılıyor. Bizim savunmamız için temel önem arz eden şeyler ya kaldırılmış ya değiştirilmiş ya da hiç bulunmuyor” diye konuştu.

Knutov, benzer şekilde Amerikalıların da askeri teknoloji satışında aynı yöntemi kullandığını, bu silahların kendisine karşı kullanılması durumunda özel bir sistemin devreye girdiğini söyledi.

Rus askeri uzman, “Sanırım, bizde de bugün böyle düzeyde teknoloji var. Muhtemelen, Türkiye’ye satmayı planladığımız ihracat sevkiyatlarında da böyle unsurların kullanılması gerekecek” dedi.

Knutov’un açıklamasında sadece SU-57’lerden söz etmesine ve S-400’lere değinmemesine karşın söz konusu “kilit” sisteminin S-400 füzeleri için de geçerli olduğu düşünülüyor.

Teslimatın başlamasından sonra bazı Türk gazetelerinde S-400’lerin gerekirse Rusya’ya karşı da kullanılabileceği iddia edilmişti.