Yakıt krizi tüm uçuşları durdurdu

Okyanusya’daki Papua Yeni Gine’de yakıt krizi uçakları yere indirdi.

Havayolu şirketlerinin ticari uçuşları yapılamazken binlerce yolcu ülkede mahsur kaldı.

Ülkenin tek yakıt tedarikçisi olan Puma Energy, arz sıkıntısının yakıt satın almak için kullanılan Papua Yeni Gine Merkez Bankası’ndaki döviz eksikliğinden kaynaklandığını açıkladı.

Ülkedeki büyük havayollarının tamamının bugünün erken saatlerinde tarifeli iç hat uçuşlarını iptal etmesinin ardından, ülkenin ana iç hatlar havalimanının bulunduğu Port Moresby’de kaos yaşandı.

Yüzlerce yolcunun başkentteki Jacksons Uluslararası Havalimanı’ndan geri çevrilmesinden sonra, yolcular Başbakan James Marape’nin krize müdahale etmesini istedi.

BAŞBAKAN ‘ULUSAL GÜVENLİK SORUNU’ DİYOR

Başbakan James Marape, durumun bir ulusal güvenlik sorunu haline geldiğini söyledi ve yakıt tedarikçilerinden sorunu çözmelerini istedi.

Papua Yeni Gine’nin en büyük havayolu şirketi Air Niugini’den yapılan açıklamada, Puma Energy’nin tüm havayolu şirketlerine jet yakıtı tedarikini askıya alması nedeniyle ülke çapındaki tüm uçuşların iptal edileceğini belirtti.

Air Niugini, ülkenin merkez bankasının yakıt tedarikçisi Puma Energy’nin jet yakıtı satın alması için yeterli dolar sağlayamaması durumunda uluslararası uçuşların da iptal edilebileceği konusunda uyardı.

Papua Yeni Gine’nin engebeli arazisi ve birbirine bağlanan yolların olmaması, hava yolculuğunu en verimli ve güvenilir seyahat aracı haline getiriyor.

En büyük iki şehir olan Port Moresby ve Lae, birbirine yalnızca uçakla bağlıdır.