Yan yana geçerken sürtündüler..

NASA, milyonlarca yıl önce birbirinin yanından geçerken “sürtünen” galaksileri ve yeni ortaya çıkan yıldızları görüntüledi.

Uzay ajansından yapılan açıklamada, NGC 4485 adlı galakside gözlemlenen olayda galaksinin sağ tarafının yıldız oluşumlarıyla parıldadığı, genç mavi yıldızların ve yıldızlara kuluçka görevi gören pembe nebulaların görülebildiği belirtildi.

Sol tarafın ise yapısını koruduğunu, galaksinin daha önceki sarmal yapısını gösterdiğini belirten NASA, çarpışmaya kadar olan süreçte galaksinin normal bir şekilde evrimine devam ettiğini söyledi.

Webtekno’nun derlediği habere göre, fotoğrafın alt kısmındaki parlak sarı nokta ise çarpışmadaki diğer galaksi olan NGC 4490’ın izi olarak gösteriliyor.

İki galaksi arasındaki mesafe şu anda 24 bin ışık yılı olarak ölçülüyor. Aralarındaki kütlesel çekim, yüksek yoğunluklu gaz ve tozun iki galaksi arasında hareket etmesine sebep oluyor.

NASA’ya göre bu aktivite yeni yıldız oluşumlarının ortaya çıkmasından sorumlu.

NGC 4485, Canes Venatici olarak bilinen takım yıldızların kuzeyinden 25 milyon ışık yılı mesafede yer alıyor.

Uzay Ajansı, bu tür kazaların evrenin daha küçük ve galaksilerin daha yakın olduğu erken dönemde daha çok yaşandığını söylüyor.