Yemen’de havalimanı anlaşmazlığı

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Yemen için yapılan barış görüşmelerinde Sana Havalimanı konusunda anlaşmazlık çıktı.

Yemen’de Suudi Arabistan’ın desteklediği hükümet, başkent Sana’da Husilerin kontrolündeki havalimanın, kendi kontrolü altındaki Aden veya Sayun’daki havaalanlarında uçakların denetlenmesi koşuluyla açılmasını önerdi.

Yemen’deki iç savaşı sonlandırmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsveç’te gündeme gelen bu öneriyi, Husiler kesin bir dille reddetti.

Şu ana kadar bir çok kez bombalanan Sana Havalimanı, Husilerin kontrolünde ancak, bu bölgeye giriş, çıkışları ve hava sahasını Suudi Arabistan destekli hükümet güçleri denetliyor.

Yemen Kültür Bakanı Marwan Dammaj, kıtlık sorununun aşılması ve dışarıdan gelen gıda yardımının halka ulaşması için bu havalimanın mutlaka açılması gerektiğini söyledi.

Yemenli bakan, bu havalimanın sadece iç hat uçuşlar için kullanılması gerektiğini belirtti ve yurt dışına gideceklerin buradan Aden’e giderek, ülkeden çıkabilmelerini önerdi.

Yemen hükümeti temsilcilerinden Hamza Al Kamali, uçakların Aden veya Sayun havaalanlarına iniş yapıp, burada kontrolden geçtikten sonra ülkeyi terk edebilmeleri gerektiğini söyledi.

İsveç’teki barış görüşmelerinde Husi heyetine başkanlık eden Muhammed Abdüsalam ise bu öneriyi reddettiklerini belirtti ve “Bu havalimanı uluslararası standartlara uygun olarak açılmalı. Biz uçukların denetlenmesini kabul etmiyoruz.“ dedi. (Euronews)