Yeniden kuruluyor

Bosna Hersek milli havayolunun batmasının ardından geçen 2 yıl sonra yeniden havayolu kurmanın planlarını yapıyor.

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdić konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Saraybosna’dan sunulan destinasyon çeşitliliğini ve bağlantıları çoğaltmak için ulusal bir havayolu kurulmasının gerektiğini ifade etti.

Saraybosna Havalimanı’nın yılda bir milyon yolcuyu ağırladığını belirten Zvizdic, bu rakamı artıracak potansiyelin fazlansıyla mevcut olduğuna vurgu yaparken, “Saraybosna’daki rakamları büyük ölçüde artırılabilir, bunun içinde Türk Hava Yolları gibi dünya standartlarında bir taşıyıcıyla ortalık kurulacak bir havayolu şirketine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Ex-yu’da yer alan bilgilerde Başbakan Binali Yıldırım’ın Bosna Hersek ziyaretinde Zvizdic’le görüşme yaptığına da vurgu yapıldı.

Air Albaina’ya THY desteği

Haberde Türk Hava Yolları’nın Arnavutluk’ta hükümetle ortak bir havayolu kurma aşamasında olduğu belirtilirken, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın, projenin “son aşamalarında” olduğunu söylediği de ifade edildi.

Rama’ya göre, Air Albania Tiran’dan Üsküp, Priştine, Podgorica, Saraybosna ve Zagreb’e ve Batı Avrupa’ya uçuş yapacak.

Bosna’daki havayolları

Bosna Hersek’te özel şirket olan FlyBosnia’nın Orta Doğu’ya seferler başlatmak için yasal onay beklediği açıklandı. Şirket sonrasında tüm Avrupa2da operasyonlarını genişletmeyi planlıyor.

Tuzla merkezli kargo şirketi Icar Air şu anda Bosna Hersek’te yerel bir Hava Operatörü Belgesine sahip olan tek havayolu

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber