Yunanistan’ın ATAK’a karşı hamlesi

Yunanistan’ın ABD ile yaptığı Bell OH-58 Kiowa Helikopteri anlaşmasının için teslimat detayları ve tarihleri belli oldu.

Scramble Magazine’de konuya ilişkin yer alan haberlere göre, Yunanistan’ın önce ABD ordusu tarafından kullanılan 70 adet Kiowa tipi helikopteri alacağı açıklandı.

Haberde bu anlaşmanın hem Yunanistan’ın NATO üyesi diğer ülkelere bir mesaj hem de Türkiye’nin geliştirdiği her gün filosunu büyüttüğü ATAK Helikopterlerine karşı bir hamle olarak yorumlandı.

Yunanistan’a 44 milyon ABD doları değerindeki anlaşma kapsamında ilk teslimatların Mart 2019’da yapılması planlanıyor.

Net olmayan bilgilere göre, ilk parti teslimatında tam sistemli ve silah konfigürasyonlu 36 adet OH-58D’nin 2019 yılı süresince Yunanistan’a teslimatı hedefleniyor.

Önceden belirtilen 36 helikopterle karşılaştırıldığında sınırlı bir konfigürasyonla donatılmış ilave 24 helikopterin ise eğitim amaçlı olarak kullanılacağı belirtildi.

Kalan on helikopter, ağırlıklı olarak yedek parçalar için kaynak olarak teslim alınacağı bilgisi verildi.

OH-58D Kiowa helikopterlerini Yunan kuvvetlerinde keşif ve gözetim ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi seçenek olduğu vurgulanırken, helikopterlerin bazı özel görevlerde de kullanılabileceği belirtildi.

AirTürkHaber