ABD ve Rusya’da MQ-9 Reaper mesaisi

Rusya, kendisine ait bir savaş uçağının çarpması sonucu Karadeniz’e düşen ABD’nin insansız hava aracının kalıntılarını toplamaya çalışacağını belirtti.

Rusya Washington’u Ukrayna savaşına doğrudan katılmakla suçladı.

ABD ordusu dün yaptığı açıklamada Rusya’ya ait bir savaş jetinin ABD’ye ait casus İHA’lardan biri Karadeniz üstünde uçtuğu sırada aracın kanadına çarparak kırdığını ve düşmesine neden olduğunu bildirmişti.

Rusya ise İHA’nın düşmesinden sorumlu olduğunu reddetmiş, ABD ile ilişkilerinin en düşük seviyeye gerilediğini belirtmişti.

Kremlin Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev Rossiya 1 televizyonuna yaptığı açıklamada ABD İHA’sı için “Ele geçirip geçiremeyeceğimizi bilmiyorum ancak yapılması gereken bu ve kesinlikle bunun için çalışacağız. Umarım başarılı oluruz” dedi.

Patruşev, “İHA ile ilgili olarak ikincisi, Amerikalılar askeri operasyonlarda yer almadıklarını söylüyor. Bu doğrudan savaşa ve bu faaliyetlere katıldıklarının son teyitidir” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da Washington’la düşen İHA konusunda üst düzey bir temas olmadığını belirtti ve ikili ilişkilerin en düşük seviyesinde olduğunu ekledi. Peskov, Rusya’nın yapıcı diyaloğu hiçbir zaman reddetmediğini, şimdi de reddetmeyeceğini kaydetti.

Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov, İHA’nın “kasten ve kışkırtıcı bir şekilde, alıcı-vericileri kapalı halde Rusya topraklarına doğru ilerlediğini” söyledi.

Antonov, “ABD’nin sınırlarımızın yakınındaki kabul edilemez askeri faaliyeti kaygı sebebidir. Kiev rejimi tarafından silahlı güçlerimize ve topraklarımıza düzenlenen saldırılarda kullanılan istihbaratı topluyorlar” diye konuştu.

ABD: “Düşen İHA geri alınamayabilir”

Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby ise İHA’nın asla ele geçirilememesinin mümkün olduğunu ancak ABD’nin Rusya’nın araçtan yararlı istihbarat bilgileri elde etme yetisinin sınırlı olması için önlem aldığını söyledi.

Kirby CNN televizyonuna verdiği röportajda, düşen İHA için “Aracı düştüğü Karadeniz’in çok derin sularından geri alabileceğimizden emin değilim. Geri almak için çalışma yapıp yapamayacağımızı değerlendiriyoruz. Yapamayabiliriz” diye konuştu.

Kirby, “Bu bizim mülkümüz ve Amerikalı yetkililer onu geri almak için tüm seçenekleri değerlendirecek” dedi.

ABD’ye ait İHA’nın Karadeniz üstünde düşmesi, ABD ve Rusya arasında Ukrayna konusunda doğrudan çatışma riskini ilk kez bu kadar gözler önüne sermiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı dün Rusya’nın Washington Büyükelçisi Anatoli Antonov’u çağırarak yaşanan olaydan duyduğu kaygıyı dile getirmişti.

Kirby, “Rus Büyükelçi’ye tamamen yasal yollardan uçan ve ulusal güvenlik çıkarlarımızı destekleyen görevler yürüten ABD varlıklarının yakınında uluslararası hava sahasında uçarken daha dikkatli olmaları gerektiği mesajını verdik dedi.

Kirby, daha sonra ABC televizyonuna yaptığı açıklamada ise “Mesajımız: ‘Bunu bir daha yapmayın’ oldu” dedi.

RIA haber ajansı Antonov’un ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantının yapıcı geçtiği ve Moskova için olayın olası sonuçlarını konuşmadıkları sözlerini aktardı.

Amerikalı yetkililer ABD’nin bölgedeki uluslararası sularda misyonlarına devam edeceğini vurguladı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Ukrayna’nın silahlandırılması konusunda müttefiklerle yapılan yıllık sanal konferansın açılışında “Askeri uçaklarını güvenli ve profesyonel bir şekilde kullanmak Rusya’nın görevidir” dedi.