Ankara’da F-35 görüşmesi

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bir heyetin Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına ilişkin Ankara’da temaslarda bulunduğu belirtildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, tarafların önümüzdeki aylarda Washington’da yeniden biraraya geleceği kaydedildi.

Pentagon sözcüsü Yarbay Anton Semelroth heyetin temaslarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada ABD heyetine, Avrupa ve NATO politikasından sorumlu Direktör Andrew Winternitz ve Savunma Bakanlığı Alım ve İdame Müsteşarlığı’na bağlı Planlama, Program ve Analiz Direktörü Melissa Benkert’in başkanlık ettiği belirtildi.

Türk heyetinin de Milli Savunma Bakanlığı’ndan temsilcilerden oluştuğu kaydedildi.

“ABD-Türkiye F-35 İhtilaf Çözümü” başlığını taşıyan yazılı açıklamada ABD heyetinin temaslarının amacı, ‘’Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasından kaynaklanan konuları ele almak amacıyla ’ihtilaf çözümü görüşmeleri’’ ifadeleriyle aktarıldı.

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasına son şeklinin 23 Eylül’de verildiğinin belirtildiği açıklamada, ‘’Görüşme ABD hükümetinin Türkiye’nin F-35 programında daha önceki rolünü saygılı bir biçimde sonuçlandırmak konusundaki taahhüdünü gösteriyor’’ ifadeleri kullanıldı.

Görüşmelerin verimli geçtiği ve tarafların önümüzdeki aylarda yeniden Washington’da bir araya gelmeyi planladığı belirtildi.

Bu arada heyetlerin temaslarının ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bugün de telefonda görüştüğü bildirildi. İki bakan geçen hafta de Brüksel’de kısa bir görüşme yapmıştı.

Etiketler: , ,