B777X için bir şok haber daha

Tarihinin en zor yılını geçiren ABD’li üretici Boeing’in en yeni geniş gövde uçağı B777X için bir şok haber daha yayınlandı.

Seattle Times’ın geçtiği habere göre, uçağın Eylül ayında yapılan basınç testinde kapısının koptuğu açıklanmıştı ancak yayınlanan fotoğrafta uçakta meydana gelen hasarın çok daha büyük olduğu gözler önüne serildi.

Test sırasında uçağın kanat-gövde bağlantısında ciddi bir yırtılmanın olduğu belirtilirken, ayrıca kanatların yukarı doğru eğirildiği belirtiliyor.

Haberde Boeing’in Salı günü yaptığı açıklamada tam analizlerin tamamlanmamasına rağmen uçağın tasarım ve hazırlıklar üzerine bir etkisinin olmayacağı belirtildi.

Boeing Paul Bergman son olarak Dubai Airshow’da B777X’in testte yaşanan sorun yüzünden teslimat takviminde gecikme olmayacağını duyurmuş ve ilk uçuşun 2020’nin ilk çeyreğinde, ilk teslimatın ise 2021 yılında yapılacağını açıklamıştı.

Boeing’in yeni uçağının ilk uçulu GE9X motorlarında yaşanan sorun nedeniyle en az 1 yıl ertelenirken, ardından ise basınç testinde kargo kapısının patladığı açıklanmıştı.

Yaşanan gelişmeler sonrasında uçağın ilk alıcısı Emirates’in CEO’su Tim Clark B777X uçaklarının ne zaman teslim alacaklarını henüz bilmediklerini ifade etmişti.

B737 MAX kabusu ile büyük darbe alan Boeing’de B777X konusunda bir gecikmenin daha yaşanıp yaşanmayacağı henüz bilinmiyor. (Seattle Times)

Etiketler: ,