Elon Musk kendi kasabasını kuracak

Teknoloji milyarderi Elon Musk’ın ABD’nin Teksas eyaletinde kendi kasabasını kurmayı planladığı iddia edildi.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’ın (WSJ) haberinde, Musk’ın Snailbrook adlı kasabasını eyaletin başkenti Austin’e yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Bastrop County’de inşa etmeyi hedeflediği öne sürüldü.

WSJ’nin aktardığına göre Tesla CEO’su, son üç yıl içinde bu bölgeden yaklaşık 1400 hektarlık arazi satın aldı.

Musk’ın yeni kuracağı kasabada, Los Angeles’taki trafik sorununu çözmek için tüneller inşa etmek amacıyla 2016’da kurduğu Boring Company’nin yanı sıra Austin’deki Tesla fabrikasında ve SpaceX tesislerinde çalışanların da konaklamasını istediği bildirildi. Bunun için de kasabadaki evlerin piyasa değerlerinin altında kiralanacağı öne sürüldü.

Projeyle ilgili bilgi sahibi olduğunu söyleyen ve kimliklerini paylaşmayan kaynaklar, Musk’ın yeni kasabasını “Kolorado Nehri kıyısındaki bir Teksas ütopyası” olarak gördüğünü belirtti.

Buna göre Musk ve ekibinin, Bastrop County’deki yetkililerle yürüttüğü görüşmeler sonucunda “Boring Bulvarı” ve “Su Jeti Yolu” gibi sokak ve mahalle adlarının halihazırda onaylandığı ifade edildi.

Ayrıca Musk’ın kasabada Montessori yöntemiyle eğitim verecek bir okul kuracağı da aktarıldı.

İtalyan doktor Maria Montessori tarafından geliştirilen bu pedagojik yöntemde öğrencilerin, deneyimli öğretmenler eşliğinde daha serbest bir öğrenim görebileceği ve karma yaş sınıflarının yer aldığı ortamların oluşturulması öngörülüyor.

Buna ek olarak havuz ve spor alanlarının da yer aldığı 100’den fazla konut inşa edileceği de belirtildi.

Bastrop County’nin turizm ve ekonomik kalkınma direktörü Adena Lewis, proje takvimiyle ilgili bilgisi olmadığını söyleyerek, “Bize karşı çok saygılı davranıyorlar. Fakat aceleleri olduğunu düşünüyorum” dedi.