En iyi 20 havayolu açıklandı

Airline Ratings tarafından yapılan değerlendirmede dünyanın en iyi havayolu şirketleri belirlenirken, Türk Hava Yolları dokuzuncu sırada yer aldı.

Havacılık endüstrisi için alışılmadık birkaç yıl oldu. Pandemi ile ilgili aylarca süren yasaklardan sonra, birçok küresel havayolu şirketi ve havaalanı iptal ve gecikmelerle mücadele ederken, yaşanan seyahat patlaması biraz havalimanlarını biraz sıkıntılı bir sürece soktu.

Bu kaotik seyahat sezonunun ortasında, Avustralya merkezli havacılık güvenliği ve ürün derecelendirme kuruluşu Airline Ratings, dünyanın en iyi havayollarının yıllık listesini yayınladı.

CNN’de yer alan habere göre, Airline Ratings’in genel yayın yönetmeni Geoffrey Thomas, listede iki yıl ilk sırada yer alan Katar Havayolları’nın (Qatar Airways) pandemi boyunca faaliyetlerini sürdürme kararının dünyanın en büyük uluslararası havayolu şirketi haline gelmesi ve büyük bir kar elde etmesi anlamına geldiğini söyledi. Thomas, şirketin bunu yapan tek havayolu olduğunu belirtti.

Listede geçen yıl da ikinci sırada yer Air New Zealand yerini korudu, üçüncü sırada ise Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Etihad Airways bulunuyor.

Airline Ratings, düşük maliyetli havayolları derecelendirilmemiş olsa da, 2022 için en iyi bütçeli havayollarını da alfabetik olarak şöyle listeledi: Allegiant Air, AirAsia, easyjet, Jetstar, Flair, Fly Dubai, Ryanair, Scoot, Southwest ve VietJet Air.

Thomas, CNN Travel’e sonuçların Covid-19’un havacılık üzerindeki devam eden etkisini yansıttığını, ancak son gecikmeler ve iptallerdeki artışın sıralamaları etkilemediğini söyledi.

2022 için en iyi 20 havayolu şirketi şöyle:

 1. Qatar Airways
 2. Air New Zealand
 3. Etihad Airways
 4. Korean Air
 5. Singapore Airlines
 6. Qantas
 7. Virgin Australia
 8. EVA Air
 9. Turkish Airlines
 10. All Nippon Airways
 11. Cathay Pacific Airways
 12. Virgin Atlantic
 13. Japan Air Lines
 14. JetBlue
 15. Finnair
 16. Emirates
 17. Hawaiian
 18. Air France/KLM
 19. Alaska Airlines
 20. British Airways