Hisar sistemi ilk kez sahaya iniyor

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Hisar hava savunma sisteminin ilk kez Bahar Kalkanı Harekatı’nda sahaya ineceğini duyurdu.

CNN Türk’e açıklamada bulunan Demir, “Hava savunma sistem HİSAR’ın Bahar Kalkanı Harekatı’nda yerini alacak” dedi. HİSAR hava savunma sisteminin 1 haftaya sahada olacağı bilgisini paylaştı.

Demir açıklamasında,  “Hava savunma katmanlı bir sistem. Korkut sistemimiz devrede, şu anda sahada. O parçacıklı mühimmat atan ve biraz yakın hava savunması yapan. Ama büyük bir müjde olarak şunu söyleyebiliriz. Hisar A ve O sistemlerimiz inşallah sahada olacaklar. Bu operasyon sırasında inşallah bu hava savunma sistemimizin sahaya kurulduğunu önümüzdeki bir hafta içinde sahada görmek de başka bir müjde olacak. Bu da hava savunmamıza başka bir boyut ekleyecek. Onun için bu anlamda çaba gösteren ROKETSAN ve ASELSAN’a teşekkür ediyoruz. Sahada bu ürünlerimiz gücümüze güç katacak” dedi.

İşte HİSAR hava savunma sistemi özellikleri

HİSAR ailesinin, alçak irtifa hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A, 15 kilometre menzile ve 5 kilometre irtifaya sahip.

Hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla hava tehditlerinin alçak irtifada etkisiz hale getirilmesi görevini yerine getirecek HİSAR-A, Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Hedef tespit, teşhis ve takip özellikleri bulunan HİSAR-A ayrıca, dost düşman tanıma sistemi (IFF), çoklu angajman ve ardışık ateşleme, takım halinde görev yapabilme ve komuta kontrol, üst komuta kontrol unsurları koordinasyonunda görev yapabilme, gece/gündüz ve kötü hava koşullarında görev yapabilme, konumlama ve yön bulma sistemi, zırhlı mekanize birlikler ile hareket kabiliyeti nükleer, biyolojik ve kimyasal koruma, balistik koruma özelliklerine de sahip.

Mart 2019’da, HİSAR-A, füze fırlatma sistemi üzerinden ilk defa dik olarak yapılan atışta, yüksek hızlı hedef uçağa karşı yüzde 100 başarı sağlanmıştı.

ASELSAN ve ROKETSAN tarafından milli ve yerli olarak geliştirilen HİSAR-A, yapılan nihai sistem testlerinde hedefi yüzde 100 başarıyla imha etti.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, HİSAR-A’nın seri üretime geçeceğini açıkladı.

Teknik Özellikler

  • Savaş Uçağı Takip Menzili : > 25 km
  • Hedef Önleme Menzili : 15 km
  • Atışa Hazır Füze : 4
  • Azami Hız : 65km/h
  • Dik Meyil Tırmanma : %60
  • Yan Meyilde Hareket : %30