İSG’nin en şık noktası

Plaza Premium Group, Türkiye’deki ilk yatırımı olan Plaza Premium Lounge ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hizmet veriyor.

Plaza Premium Group, faaliyetlerine 1998 yılında havalimanı lounge işletmeciliği ile başlayan bir şirket olup, bugün dünyanın dört bir tarafında 200’ü aşkın lokasyonda 80 + havalimanında, 35+ ülkede en iyi yolcu deneyimini sunan sektörünün lideri markalarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Grup bünyesinde Plaza Premium Lounge, Aerotel havalimanı oteli, ALLWAYS karşılama-uğurlama hizmetleri, farklı kültürlere ait gastronomik lezzetlerin sunulduğu restaurantlar, seyahat sadakat programları gibi birçok faaliyet bulunmakta.

Havalimanı hizmetlerinin seyahat deneyimindeki öneminin gün geçtikçe artması nedeniyle, yolcuların bu deneyimi en konforlu şekilde yaşayabilmeleri amacıyla Plaza Premium Group bünyesindeki hizmetler özenle dizayn edilmekte.

Seyahat deneyiminde ihtiyaçların değişkenliğini de dikkate alarak, ürün ve hizmetlerimiz sürekli olarak geliştirilmekte, tüm bunlarla birlikte dijitalleşmenin gerekliliğini de göz ardı etmeden seyahat deneyimine yansıtmak için altyapı sürekli güçlendirilmekte.

Grup olarak Türkiye’ ye ilk yatırım İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına gerçekleşmişti.

Türkiye Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi görmesi nedeniyle, oluşturulmaya çalışılan uçtan uca Plaza Premium deneyiminde oldukça önemli yer teşkil etmekte.

Bu nedenle ki, Pandeminin en yoğun olduğu süreçte, 2020 yılının ilk ayında, seyahatlerin durduğu, havalimanlarının kapandığı bu dönemde tereddüt etmeden Sabiha Gökçen Havalimanına yatırım yapıldı.

Premium Group’tan yapılan açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın portföylerdeki diğer havalimanlarından ayrı bir yere konumladığı ve çok önemsediği vurgulandı.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri.

2019 senesinde 35,6 milyon yolcu hacmi ile büyümesine tutarlı olarak devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı, 2009-2015 seneleri arasında 7 sene arka arkaya Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanı olarak seçildi.

Pandemi döneminde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı dünya genelinde birçok havalimanını geride bırakarak 2019 sayılarını hızla yakalayan havalimanları arasında yerini aldı.

Plaza Premium Group İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 lounge, hızlı geçişler ( ana kapı, pasaport, güvenlik noktaları), karşılama-uğurlama hizmetlerinin işletmesini üstlenmekte.

Mevcut devir alınan 2 lounge’un renovasyonuna ek olarak, ilave yeni bir lounge yatırımı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki toplam lounge sayısını 3’e çıkarıldı.

Yeni yatırım için Plaza Premium Group’tan yapılan açıklamanın devamında, “Yaptığımız yatırımlar ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmet anlayışımız ile Plaza Premium Group olarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yolcularımıza en üst düzeyde yolcu deneyimi sunmaktayız. Amacımız, yolcularımız ekonomik uçmayı tercih etseler dahi, havalimanında bussines yolcu deneyimini Plaza Premium hizmet zinciri ile edinebilmeleridir. Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanındaki operasyonlarımızda da memnuniyet oranlarımızın iyi olması ile yetinmeyip her geçen gün hizmet kalitemizi daha fazla nasıl arttırabiliriz bakış açıcı ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu özverili çalışmaların meyvası olarak da Sabiha Gökçen Havalimanı Loungelarımızla SkyTrax ödüllerini almayı çok istiyor ve ekipçe bunun için çalışıyoruz.

Sunulan hizmetlerden misafirler münferit olarak faydalanabildiği gibi anlaşmalı olan kurumlar vasıtası ile de hizmetlerimiz kullanabilmektedir. Bugün Türkiye’ nin önde gelen 10 dan fazla bankası ile; Akbank, Burgan Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Kuveyt Türk, ING, TEB, QNB Finansbank, Vakıfbank… iş birliği içinde olmaktan, globalde de AMEX, Capital One, Dragon Pass, Expedia gibi partnerimizin değerli misafirlerini hizmet noklarımızda ağırlamaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Çok yakında Türkiye İş Bankası gibi önemli birkaç Türk bankasını daha bu liste ekleyeceğimizin müjdesini şimdiden misafirlerimize vermek isteriz. Birey ve kurumların hizmetlerimize gösterdiği bu ilgi Pandemi sonrası oluşan yeni koşulların etkisi ile seyahate ve onunla ilgili pazarlama faaliyetlerine verilen önemi ve özlemi göstermektedir. Türk Bankaları ile oluşturduğumuz bu başarılı iş ortaklığını globale taşıyarak, yolculara uçtan uca seyahat deneyimi sunmak adına da görüşmelerin başladığını bildiririz. Böylece amacımız Türk seyahat severlerin sadece Sabiha Gökçen Havalimanında değil gittikleri yerde de alıştıkları Plaza Premium konforunu yaşamalarını sağlamakdır.

Allways özel yolcu karşılama hizmetlerimiz için İstanbul’ un önemli 5 yıldız otelleri ile iş birliği yaparak otel misafilerini hostes ve bagaj taşıyıcı görevlimiz eşliğinde Sabiha Gökçen Havalimanında bizler ağırlamaktayız. Bu vesile ile özellikle ülke/ şehir için ilk ve son intibayı yaratma konusunda üstlendiğimiz önemli misyonun farkındayız ve bu amaca hizmet ediyor olmaktan, otellerimizin sunduğu kaliteli ağırlama deneyiminin havalimanındaki halkası olmaktan dolayı da büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz.

Plaza Premium Group olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda hizmetlere başladığımızın ilk 6 ayında edindiğimiz gözlem sonucunda; yolcuların lounge, hızlı geçiş, yolcu karşılama uğurlama hizmetlerimiz için her seferinde ödeme sürecine girmeyip toplu olarak satın alabilecekleri ve yıl içinde bu hizmetlerden kolayca faydalanabilecekleri bir uygulama talep ettiklerini gördük. Bu talep karşısında Plaza Premium Group olarak gerekli aksiyonları aldık ve Smart Traveller Pass Türkiye ürünümüzü çıkardık” denildi.

Nedir Smart Traveller Pass?

ST Pass ile seyahatseverlere Sabiha Gökçen Havalimanı’nda konfor, hız ve ayrıcalığı bir arada sunan, dijital deneyimle harmanlanmış, mobil uygulama üzerinden tüm kullanım haklarına ulaşılabilme imkanı sunan, sorunsuz bir yolculuk deneyimi sunmayı hedeflemekte.

Grubun ilk paket hizmet programı olarak dizayn edilmiş olan ST Pass Türkiye üyeleri 1 yıl boyunca Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ayrıcalıklı hizmetlerin keyfini çıkarabilmekte.

5’li ve 10’lu kullanım olmak üzere 2 farklı hizmet paket seçeneği bulunan ST Pass Türkiye ile yolcular; seyahatlerinde hızlı geçiş hizmetinden ve lounge hizmetlerinden hakları dahilinde faydalanabilmekte.

ST Pass üyelerinin, ayrıca havalimanı otoparkından ve ALLWAYS karşılama ve uğurlama hizmetlerinde özel indirim haklarıda bulunmakta.

ST Pass Türkiye, bireysel yolcuların yanı sıra kurumlara da çözüm sunmakta. Çalışanları sıklıkla iş seyahati gerçekleştirmek durumunda kalan kurumsal firmaların yanı sıra pazarlama faaliyetlerinde farklılaşmak isteyen, müşterilerine ayrıcalıklı avantajlar sunmak isteyen kurumlarda ST Pass’ in tercih edebilmekte.

5’li ve 10’lu kullanım paketleri dahilinde satışa sunulan ST Pass Türkiye kullanım hakları aktivasyon tarihinden itibaren 12 ay boyunca geçerlidir. Hizmet paketlerinin normal fiyatı, hizmet bedellerinin münferit giriş fiyatılarına oranla çok dahaavantajlı olacak şekilde dizayn edildi.

5’li paket için 3.000.- TL, 10’lu paket için 5.600.-TL olarak belirlendi.

ST Pass Türkiye hizmet paketleri Plaza Premimum Lounge iç hat ve dış hat lounge resepsiyonundan, saw@plaza-network.com mail adresinden ya da +90 216 706 0 706 nolu telefon üzerinden satın alınabilmekte.

Plaza Premium Group tarafından İSG’deki yeni yatırımlara ve çalışmalara ilişkin yapılan açıklama ise şöyle:

Plaza Premium Group olarak Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda sunduğumuz bahsi geçen özel hizmetlere bir yenisini de grup şirketlerimizden Arrture’ un faaliyet alını olan Havalimanı Sadakat Programı yönetimi ve teknoloji sağlayıcısı olarak 2022 son çeyreğinde portföye eklemiş olmaktan büyük gurur duymaktayız. Böylece Türkiye’ nin ilk haracadıkça kazandıran Havalimanı Sadakat programı, ISG PORTPAL’ ı  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile hayata gerçirmiş bulunmaktayız.

Arrture’ un sadakat programı yönetimindeki deneyimi ve güçlü teknolojisi, Plaza Premium yolcu beklentileri ile ilgili önemli analizleri, Sabiha Gökçen Havalimanı yönetimin yolcu ve kiracılarının memnuniyetine verdiği önem ve vizyoner bakışı ile havalimanı partnerlerinin de projeye olan inancı ve isteği ile harmanlanarak lansmanı yapılan ISG PORTPAL, üyelerine havalimanındaki yiyecek içecek noktalarında, duty free mağazalarında, lounge’larında, hızlı geçiş noktalarında, havalimanı otelinde, havalimanı otoparkında ve daha birçok yerde özel avantajlar sunmakta ve tek bir platform üzerinden kolayca bu ayrıcalıklara ulaşıp, takip edilebilme olanağı sağlamaktadır. ISG PORTPAL üyeleri puan kazan-harca kurgusunun avantajlarının yanı sıra şaşırtan süpriz ayrıcalıkları da üyelerine sunmaktadır. Örneğin, Aralık ayı içinde ISG PORTPAL partnerlerinde toplam 1000TL üzerinde alışveriş yapan değerli üyeler Plaza Premium Dış Hat Lounge giriş hakkı kazanmaktadır. Bu ve benzeri özel kampanyaları kaçırmak istemeyen yolcularımız ISG PORPAL mobil uygulamasını App Store veya Google Playden indirip ücretsiz üye olmakta ve aynı zamanda ISG PORTPAL sosyal medya hesaplarının takip etmektedirler.

Henüz çok yeni yolcularla buluşmasına rağmen programa gösterilen ilgi ve alakadan memnunuz. Eylül ortasından bu yana 1000’ nin üzerinden işlemin ISG PORTPAL üzerinden geçtiğini, ortalama alışveriş trendinin nerelerde olduğunu, üyelerimizin ne kadar sıklıkla alışveriş yaptığını, fazlası ile tercih edilen ürün / hizmetlerin neler olduğunu, sunulan avantaj veya kampanyalara olan ilgi ve alakanın alışveriş alışkanlıklarına nasıl etki ettiği gibi biririnden değerli bilgileri toplamaya, resmi anlamlandırmaya başadığımızı söyleyebiliriz. Bu verilerin ISG PORTPAL partnerlerimizin oluşturduğu eko sisteme, onların ticari faaliyetlerine ekilerini önümüzdeki günlerde pozitif olarak görmeye başlayacağız. Bu verileri kullanarak ayrıca yolcularımıza akıllı pazarlama faaliyetleri, özel kampanyalar, şaşırtıcı avantajları da dizayn etmeye devam edeceğiz.

Asya’da doğmuş bir marka olarak, Asya kültürünün en belirgin ve değerli misafirperverlik felsefesini temel edinerek Plaza Premium ayak izlerini dünyanın birçok yerine taşımış bulunmaktayız. Farklı tecrübe ve deneyimlerden gelmiş uluslararası bir ekibe sahip olmaktan gurur duyuyoruz. Ekip çalışması, inovasyon ve kusursuz hizmet Plaza Premium’un temel değerleridir. Buna ek olarak Güven, Saygı, Dürüstlük ve Gurur (TRIP – Trust, Respect, Integrity & Pride) şirket kültürümüzü oluşturan diğer temel değerlerimizdir. Hepimizin ortak paydası, işimize olan tutkumuz. Ekip olarak bu değerler çerçevesinde teknoloji ve inovasyon yoluyla müşteri deneyimine katkı sağlamak için tutku ile çalışıyoruz. Hizmet sektöründe olduğumuzun bilinci ile konfor, kolaylık, değer, sevgi ve özen ile hizmet sunarak yolcu beklenti ve deneyimini tüm dünyada ve elbette Türkiye’de en yüksek noktaya çıkarmayı amaçlıyoruz.

Şirketimizin hedefleri arasında 2 sene içinde dünyanın önemli 100 havalimanına Plaza Premium Hizmetlerini götürmek var. Asya kültürünün Türk kültürü ile ahenkle çalıştığını bu son 2 senede deneyimledikten sonra umuyoruz ve çok arzu ediyoruz ki, Türkiye’ deki faaliyetlerimizi yeni yatırımlar, iş ortaklıkları ile de arttıracağız.

İşte AirTürkHaber’in objektifinden Sabiha Gökçen Dış Hatlar terminalindeki Plaze Premium Lounge Bosphorus: