Millet bahçesi töreninde AHL’de yaşananlar

Son günlerde gündemin ilk sırasında yer alan Atatürk Havalimanı ve Millet Bahçesi projesi için resmi olarak start İstanbul’un Fethi’nin olduğu 29 Mayıs’ta verildi.

İşte dün AHL’de yaşananlardan kısa notlar:

* Atatürk Havalimanı’nda dün gerçekleşen Millet Bahçesi Fidan Dikme töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı. Fidan dikme töreni Teknofest’in son gün kalabalığını aratmayacak yoğun bir katılımla gerçekleşti.

* İstanbul’un her noktasından gelen servisler AHL’nin giriş yollarını kapatırken ciddi trafik oluştuğu gözlemlendi.

* Fidan dikme töreni için hazırlanan alana gidiş aynı Teknofest’e giriş şeklinde yapılırken, dış hatlar terminalinde körüklerin altından iç hatlar terminalinin yan tarafında kalan tören alanına yürüyerek olarak ulaşıldı.

* Tören alanına 3 ayrı polis noktasından giriş yapıldı.

* Çok sayıda servis aracı AHL kargo apronunda parka alındı.

* O alana sığmayan servisler için ayrıca DHMİ iş makinaları garajı ve yangın istasyonunun önünde kalan alanda kullanıldı.

* AHL’de kırma işleminin yapıldığı 05-23 paralel pistlerin olduğu alan ise tellerle çevrilip yeşil brandayla kapatılırken, taksi yolunda ve pistte kırma işlemi yapan iş makinalarının sayısında gözle görülür bir artış olduğu dikkatlerden kaçmadı.

* Tören alanının hangarlara doğru olduğu bölümde ise millet bahçesinin örnek alanı yer aldı fakat bariyerlerle kapatıldığı için törene gelenler örnek alanı göremedi.

* Törenden önce bu alanda ağaç dikim çalışmaları başlamıştı.

* AHL’de yapılan törene ciddi derece yoğun bir katılım sağlanırken, tören alanında vatandaşlara dağıtılan su şişelerinin boş hali terminal alanını plastik çöp alanına çevirdi. Bu görüntüler törenin ardından AHL’nin bugün de iş jeti trafiğinde ciddi zorlanacağını ortaya koydu.

* Tören alanında hemen hemen hiç çöp konteyneri yoktu.

* Törenin düzenlendiği alanının, normal günlerde iş jeti ve bakıma gelen uçakların kullandığı taksi yoluna dağılmasıyla ortaya çıkan çöplerin görüntüsü kafalarda soru işareti bıraktı.

* AHL’deki törende Solo Türk’ün yaptığı uçuş gösterisi ise her zaman ki gibi büyük bir heyecanla takip edildi.

* Tören sonrasında dönüş için servislerin alanda ayrılması kuyrukların oluşmasına neden oldu. Dış hatlar terminalinin önünden hareket eden servisler uzun süren beklemeler sonrasında alanda çıkış yapabildi.

* İşte AirTürkHaber’in objektifinden 29 Mayıs günü Atatürk Havalimanı:

Çok sayıda farklı noktaya kurulan paletlerin üzerinde ihtiyaca sunulan on binlerce su vatandaşlar tarafından kasalar halinde alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı filosuna ait Sikorsky S92 tipi helikopterle alan üzerinde iki tur attıktan sonra AHL’ye indi..

AHL eski kargo apronuna park eden ücretsiz servisler tören bitiminde Atatürk Havalimanı’ndan böyle ayrıldı.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber