Pantsir’e hipersonik dokunuş

Rusya’nın Pantsir hava savunma sistemlerine yeni geliştirilen hipersonik füzelerinde entegre edileceği açıklandı.

Rus devlet sanayi şirketi Rostech’e bağlı Şipunov Tasarım Bürosu’nun hava savunma sistemlerinden sorumlu baş tasarımcısı Valeriy Slugin, Pantsir-S füze savunma sistemlerinde standart olanların yanı sıra yeni geliştirilen hipersonik füzelerin de kullanılacağını duyurdu.

Slugin, “Her türlü hedefle mücadele eden iki tür füze söz konusu. Biri standart, diğeri ise kısa zaman önce geliştirildi, hipersonik olan bu füzenin ulaştığı hız 5 Mach ve fazlası” diye konuştu.

Yeni füzenin hedefine daha hızlı ulaşabileceği ve bu sayede ateşleme kanalının daha kısa sürede boşalacağı için sistemin atış sıklığının artacağını kaydeden Slugin, ayrıca savaş başlığına parçaların dağılması için çok fazla patlayıcı kullanmaya gerek olmadığını çünkü yüksek çarpma hızının zaten parçaların verimli bir şekilde dağılmasını sağladığını vurguladı.

Slugin ayrıca Pantsir füzelerinin güdüm başlıkları ile donatılmadığını, zira sistemin çalıştığı mesafelerde gerekli görevler için füzenin uzaktan kumanda sistemi ile yönlendirilebildiğini aktardı.

Suriye’de iki Pantsir grubunun görev yaptığını belirten Slugin, bu sistemlerden birinin Hmeymim Hava Üssü’nde, diğerinin ise Suriye ordusunda kullanıldığını aktardı.