UEFA İstanbul kararını açıkladı

29 Mayıs tarihinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadında yapılacak olan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının Portekiz’in Porto şehrinde yapılacağı açıklandı.

UEFA’dan yapılan resmi açıklamada maçın Porto’nun Dragao stadyumunda yapılacağı ve her iki takım taraftarına ayrı ayrı 6 bin kişilik kapasite hakkı tanınacağı belirtildi.

12 bin kişi ile oynanması planlanan müsabakada İngiliz futbol takımları Chelsea ve Manchester City Avrupa’nın en büyüğü olmak için mücadele edecek.

İki İngiliz takımının oynayacağı final maçı öncesinde İngiltere’nin Türkiye’yi seyahatlerde kırmızı listeye alması sonucunda maçın başka bir ülkede oynanması gündeme alınmıştı.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin konuya ilişkin açıklamasında: “Şampiyonlar Ligi finali, kulüp futbolunun zirvesidir. Taraftarların, takımlarını izlemelerini engellemek seçenek değildi. Uzlaşmanın bulunmasından ötürü çok memnunum. İngiliz hükümetinin, Türkiye’yi seyahat için kırmızı listeye alma kararının iyi niyetle ve vatandaşlarını virüsün yayılmasından korumak amacıyla alındığını kabul ediyoruz.” dedi.

Öte yandan UEFA, karar için Türk futbol otoritelerinin gösterdiği anlayışa minnetar olduğunu açıklayan bir mesaj paylaştı.

Paylaşılan mesajda, “UEFA, Türk futbol otoritelerinin devam eden ortaklık ve iş birliği ruhunun yanı sıra, bu özel durum için gösterdikleri anlayış karşısında minnettar. İstanbul için önümüzdeki yıllarda oluşturulacak muhtemel fırsatlar ivedilikle incelenecektir” denildi.

İstanbul finali için Türkiye Futbol Federasyonu uzun süredir hazırlık yaparken, ayrıca kapanma sonrasında başlayacak turizm sezonu için final maçının önemli bir adım olması planlanıyordu.