YBS Havacılık’tan kaza açıklaması

Bursa’da dün sokağa düşen Tecnam P2002 modeli uçağın sahibi olan YBS Havacılık’tan yaşanan kazaya ilişkin açıklama yapıldı.

Bursa’da iki kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin YBS Havacılık’tan yapılan açıklama şöyle:

25 Nisan 2022 tarihi yerel saatle 15:00 sularında Bursa Yunuseli Havalimanı’ndan Yenişehir Havalimanı’na seyrüsefer düzenlemek amacıyla kalkış yapan TC-UPT tescilli hava aracımız, henüz sebebi bilinmeyen bir nedenden ötürü kırıma uğramıştır. Kaza sonrasında ilk önceliğimiz arama ve kurtarma ekipleri ile koordineli bir şekilde hava aracımıza ulaşıp uçuş ekibimizin ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın sağlık durumları ile alakalı bilgi edinmek olmuştur. Bu elim kazanın gerçekleştiği bölgede hiçbir vatandaşımız zarar görmemiş olsa da ne yazık ki pilotlarımız Plt. Murat AVŞAR ve Plt. Furkan OTKUM, meydana gelen elim hadisede vefat etmiştir. Acımız çok büyük. Bu zorlu süreç bizler kadar vefat eden pilotlarımızın yakınları için de zor bir süreçtir. Bu elim kazanın meydana geliş sebeplerinin şeffaflıkla araştırılması konusunda hava aracı/motor/pervane üreticileri, Emniyet Güçleri, Ulaşım Emniyeti İnceleme Komisyonu ve ilgili diğer tüm otoritelerle iletişimimiz, koordinasyonumuz ve inceleme sürecimiz devam etmektedir. Öte yandan, vefat eden ekibimizin aileleri ile de temas halinde ve yaralarımızı sarmak için var gücümüzle çalışmaktayız. Bizlere ve vefat eden kanat arkadaşlarımıza bu zor süreçte vermiş olduğunuz destek için teşekkür ederiz.

Meydana gelen bu elim kazada vefat eden uçuş ekibimizin tüm yakınları ve sevenlerinin ve havacılık camiamızın başı sağolsun.

PIC Uçuş Türkiye Ekibi