YAZARLAR

Slide thumbnail

18 ARALIK’TA NELER YAŞANDI?

24.12.2018

Malumunuz, 31 Aralık Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’na taşınma tarihi olarak verilen son rakamdı.

İGA, “hazırız buyrun gelin uçun” diyor, THY bu daveti mecburen sık eleyip-ince dokuyordu.

Son karar için 18 Aralık’ta saat 15.00’da, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Funda Ocak, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA yöneticileri masaya oturdu.

AirTürkHaber olarak bizde İSL’de yerimizi aldık. Toplantı devam ederken üç haber yayınladık.

İlk haberimiz toplantı odasını dışarıdan çekmeyi başardığımız fotoğrafla yayınladığımız “Kritik toplantıdan ilk fotoğraf” başlığıyla oldu.

Belli ki toplantı masasında da AirTürkHaber takip ediliyordu. Çünkü haberi yayınladıktan yaklaşık 10 dakika sonra dışarıdan fotoğrafladığımız toplantı odasının perdesi çekildi.

Üç saat süren toplantının ikinci saatinde haber kaynaklarımızdan kulağımıza 31 Aralık taşınma tarihinin 2019’un Mart ayına ertelendiği bilgisi kesin olarak gelmesine rağmen, “İşte toplantıdan çıkan ilk resmi sonuç” başlığıyla vererek her zaman olduğu gibi AirTürkHaber’in kritik anlardaki dinamik yayıncılığını sergilemeye devam ettik.

Ve saatler 18.15’i gösterdiğinde toplantı bitti.

Bir haber ajansı muhabirinin dışında sadece AirTürkHaber’in beklediği toplantı sonunda kapıdan ilk olarak Bakan Cahit Turhan çıktı.

Bakan Turhan, “Taşınma tarihiyle ilgili bir açıklama var mı, 31 Aralık’ta taşınma gerçekleşecek mi” sorumuzu yanıtsız bırakarak hızlı adımlarla İstanbul Havalimanı’ndan ayrıldı. Fakat fotoğraf çekmemiz hiçbir şekilde engellenmedi.

Aynı soruyu toplantıya katılan ve hızlı adımlarla İSL’yi terk etmeye çalışan THY, DHMİ, İGA yöneticilerine de yöneltmemize rağmen hiçbir yanıt alamadık.

Hatta bir ara kendimizi hayalet filan gibi bile hissettik. Sanki biz onları görüyoruz ama onlar bizi görmüyordu.

Neyse..

Gazetecilik refleksi gereği toplantının resmi sonucu hakkında bir şekilde bilgiyi aldık. Yanında bonus olarak ekstra bir bilgiyi de..

Devam eden toplantının ikinci saatinde yayınladığımız “İşte toplantıdan ilk sonuç” haberimizi bu kez doğrulayıp kesin sonuç olarak, “Ertelendi” başlığımızla yayınladık.

Toplantıdan çıkan kararın yanı sıra aldığımız bonus bilgisi ise, toplantı devam ederken yayınladığımız haberin o esnada hemen toplantı masasında konuşulduğu yönünde oldu.

İşimizi başarıyla yaptığımız, kamuyu doğru bilgilendirdiğimiz için kuşkusuz biz mutluyduk.

Fakat o kritik toplantıdan çıkanların yüzlerinden kesinlikle mutsuzluk akıyordu.

Nedenini bilemiyorum ama ben bunca yıllık gazetecilik hayatımda böyle bir toplantı çıkışı görmedim.

Onlarca insan sanki cenaze töreninden ayrılır gibiydi.

Hatta bir tık ötesi de vardı.

Toplantıya katılanlar sanki az önce aynı masada oturmuyormuş gibi, son derece hızlı adımlarla, her biri ayrı noktalara yönelerek havalimanından ayrılmaya çalıştı.

Öyle ki, soru sorabilmek için birinden diğerine koşturmak zorunda kaldık.

31 Aralık’ta taşınması beklenen Türk Hava Yolları’nın, 18 Aralık’ta İstanbul Havalimanı’nda yapılan toplantısından çıkan sonuç ve yaşananlar böyleydi.

Şimdi Mart’ta yapılacak toplantıya odaklandık.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları