YAZARLAR

18 KİŞİ

14.12.2020

Yılın son ayında, geçtiğimiz hafta NASA’dan Ay’a en kalabalık adımı atacak 18 kişinin adı tek tek açıklandı.

Şimdiye kadar tek seferde Ay’a gidecek olan en kalabalık grup bu.

ARTEMİS programı sürecinde uzun süredir sessiz sedasız hazırlanan bu ekip isimleri ve biyografileri dünyaya duyurularak resmileştirildi.

ARTEMİS, başta NASA olmak üzere özel şirketlerin ortaklığında Ay’da kolonileşmeyi başlatacak ve Mars’a gidiş planlarının en önemli adımı olarak biliniyor.

NASA’nın resmi sitesinden şöyle bir baktım bu 18 kişilik ekibin kim olduklarına. Aslında niyetim kısaca göz atıp geçmekti fakat hiçte öyle olmadı.

Her birinin kim oldukları, askeri özellikleri, kariyerlerini filan okumaya başladıkça bu arkadaşların Ay’a neden gittikleri çok daha net belli oluyor.

Mesela..

Hidro-jeolog mühendisi var, sistem mühendisi var, nükleer mühendis var, astronotik mühendisi var, havacılık ve uzay mühendisi var, elektrik-elektronik ve bilgisayar bilimleri mühendisi var, özel harekat muharebe ve medikal kursundan üstün başarı ödülü almış acil tıp uzmanı doktor var, fizik mühendisi var, makine mühendisi var, deniz memelileri ve kuşlarının dalış fizyolojisi üzerine lisanslı deniz biyolojist’i var, tıp fakültesi biyokimya bölümü ile mikrobiyoloji ve immünoloji bölümü’nden kanser biyolojisi alanında doktora derecesine sahip olan var, uluslararası ilişkilerde lisanslı uçuş cerrahı var, akışkanlar mekaniği mühendisi ve itme uzmanı var.

İnşaat mühendisi F/A-18 pilotu da var.

Yemekhane işletmesinde, depolama da, yiyeceklerin muhafaza edilmesinde deneyimli hesap uzmanı da var.

Soluksuz okunacak bir romana dönüşen ve beyninizi yakan biyografilerde bilim ve yetenek adına ne ararsanız var.

9 kadın, 9 erkek olarak ilk kez eşit bireylerden kurulu ekipte, yine ilk defa helikopter pilotları da var. Hatta biri uzman helikopter eğitmeni.

Şimdiye kadar uzaya gönderilenler arasında hiç helikopter kökenli astronot yoktu.

Yine bir ilk, denizaltı subayı da var kadroda. Ay’a gidiyor.

ABD’lilerin ünlü Seal komandosu da var.

Yine her birinin dikkat çeken ortak özelliğiyse Irak, Afganistan ve dünyanın çeşitli bölgelerinde ciddi savaş deneyimlerine sahip olması.

Hiç inmeyenin 400 kere uçak gemisine inip-kalkmışlığı var.

Görev açık; Ay’da geniş bir yaşamı sağlayacak üs kurmak, bunun için inşa edilecek alanı saptamak, kolları sıvayıp inşaata başlamak, değerli maden alanlarını güvenceye almak ve en önemlisi Ay’da Rusya ve Çin’den birkaç adım öne geçmek.

2030’da tüm hazırlıklar tam anlamıyla bitmiş ve rakamını şimdilik bilmediğimiz insan topluluğu sürekli Ay’da yaşamı başlatmış olacak.

Bu programla birlikte sürekli Ay yörüngesinde bulunacak olan bir uzay istasyonu da inşa ediliyor. Bu istasyon bir nevi Ay’daki üssün deposu olacak.

Yiyecek-içecek gibi yaşamsal ünitelerin yanı sıra teknik malzemeler de bu istasyonda Ay’ın etrafında dönüp duracak, ihtiyaçlar buradan karşılanacak.

Bu 18 kişin ilk adımı atacağı ve en basit hatlarıyla bilim kurgu filmini aratmayan gerçek, önümüzdeki 10 yıl içerisinde tamamlanmış olacak.

Anlayacağınız 2021’de radarımıza Ay seyahatleri de fazlasıyla girmiş olacak.

Ha, bu arada biz son olarak nerede kalmıştık?

Aşı’da dimi?.

Hani bize çip-mip filan takacaklardı, genetik yapımız filan, nereye gidiyoruz, ne yapıyoruz her adımımızı takip edeceklerdi?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları