YAZARLAR

2020’NİN ŞANSLILARI

09.12.2019

Günümüzün en gözde seyahat planlaması uzaya çıkmak.

Dünya jet sosyetesi 1-2 yıl önce rezervasyonlarını yaptırdı bile. Şimdi konforlu uzay araçlarının hazır olmasını bekliyorlar.

Kuşkusuz bu arkadaşlar astronotların uzay istasyonunda yaşadıklarını yaşayamayacaklar ama müthiş bir deney edinecekler, yaşadığımız dünyayı dışarıdan görecekler.

Sadece bunu yaşamak, dünyanın ne kadar küçük olduğunu görmek bile bence bu uçuş için verilecek o yüksek rakama değer.

Uçuşlar başladığında, gidenler gitmeyenlere anlattığında belli ki bu yolculuğun oldukça fazla müşterisi olacak.

Hem çok büyük paralar ödeyecek hemde hayallerini gerçekleştirmek için uzun kuyruklar bekleyecek.

Bunu yapacak olan şirketlerden biri de Virgin Galactic. Havacılık dünyasının çılgın patronu olarak bilinen Sir Richard Branson.

Gelecek öngörüsüyle de tanınan Branson, 2004’de kurduğu Virgin Galactic henüz daha uçmaya başlamadan hisse senetlerini borsada işleme sunmuştu bile.

Şimdi 2020’de uçmak için geri sayımda olan şirket, Mojave Kaliforniya’da yapımını bitirdiği terminal binasıyla göz kamaştırmıştı. Havacılığa bambaşka bir efekt katacağını uzay sınırına çıkacak olan yolcuların kullanacağı bu terminalle gözler önüne serilmişti.

Farkında mısınız bilmiyorum ama 2020 ile beraber havacılıkta gerçek anlamda uzay çağına giriyoruz.

Artık radarlarımızda uzay sınırında gezinen hava araçları olacak. Yolculuklar, yolcuların yaşadıkları yayınlanacak.

Bana göre en şanslılarıysa bu yolculuğun pilotları olacak.

Mesela İstanbul’dan Los Angeles’a hababam 13 saat gidip gelen pilot mu olmak istersiniz yoksa 90 dakika da dünyanın tamamını dolaşıp gelen pilot mu?

Bu örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz ama hiç biri 90 dakikalık bu uçuşu yapacak olan bu şanslı pilotların önüne geçemeyecek.

Hayatımızda çok fazla şeyin, çok kısa zamanda değiştiğinin farkındayız ya, işte 2020’den itibaren bunun bambaşka boyutlar kazanmaya başlayacağı da çok açık.

Havacılığın çok başka boyutlara bürünmeye başlayacağı bir yıla geri sayımdayız, herşey bambaşka olacak, AirTürkHaber’de..

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları