YAZARLAR

64 GÜN 22 SAAT 19 DAKİKA VE 5 SANİYE

24.10.2021

1903’te ilk uçağın uçmasından sonra; havada ne kadar fazla kalabilirim sorusu, havacıların en çok üzerinde çalıştığı konulardan biri olmuştur. 1929 yılında Amerikan Kara Kuvvetlerine bağlı “Questionmark” ismi verilen Atlantic-Fokker C2A uçağı, havada yakıt ikmali yaparak,  6 gün – 15 saat ve 40 dakika ile önemli bir havada kalış rekoru kırmıştır. Uçuş ekibinin başındaki Binbaşı Carl Spaatz daha sonradan hava gücünün başına geçmiş ve İngiliz havada yakıt ikmal sistemini kullanarak Amerikan Hava Kuvvetlerine ilk havada yakıt ikmali kabiliyetini kazandırmıştır.

Questionmark başka uçaktan hortumla yakıt ikmali yapıyor.

1935 yılında Al ve Fred Key kardeşler Missisippi Meridian’dan kalkarak, havada yakıt ikmali ile 27 gün-5 saat-30 dakika havada kalarak yeni bir rekor kırdılar. Uçtukları modifiye edilmiş “Ole Miss” isimli Curtis Robin uçağı Amerikan Ulusal Hava ve Uzay Müzesinde sergilenmektedir.

Fred Key havada motor bakımı yapıyor

Ole Miss müzede

1949 da Arizona Yuma’ da Bob Woodhouse ve Woody Jongeward, “City of Yuma” adını verdikleri Aeronca Sedan uçağıyla 46 gün – 20 saat havada kalarak yeni bir rekor kırdı. Ancak bütün ikmaller havadan değil, karadan arabayla yapıldı.

City of Yuma’ya yakıt ve yiyecek yükleniyor.

1958 yılına kadar havada daha fazla kalma gayretleri devam etti. Nevada , Las Vegas’ ta “Hacienda” isimli bir otele sahip olan Doc Bailey işleri iyi gitmediği için bir çıkış yolu aramaktaydı. Kumar makinesi teknisyeni ve amatör pilot olan Robert Timm kendisine uçarak reklam teklif etti. Sonuçta Robert Timm’ in havada ne kadar kalacağını bilene 10.000$ verilecekti.

Robert Timm uçuş için dünyada en çok üretilen ve güvenilir bir uçak olan Cessna 172’yi seçti. Uçağın ismini  otelin reklamı için “Hacienda” koydu.

Otel “Hacienda” 1960’lı yıllarda

Robert Timm uçakta bir çok modifikasyon yaptı. Gövde altına 95 galonluk bir yakıt tankı ve elektrik pompası takıldı. Arka koltuklar çıkarılarak yerine plastik bir oturak takıldı. Yağ ve yakıt hatları motor çalışırken ikmal yapılacak şekilde  değiştirildi. Uçağın sağ kapısı yerinden çıkarılarak akordeon bir kapı yapıldı. Yakıt ikmali için kullanılacak kamyonetin arkasına elektrikle çalışan bir pompa yapıldı. Uçakta otopilot zaten mevcuttu. Tüm hazırlıklar ve deneme uçuşları yapıldı. Robert Timm ikinci pilot olarak kendisi gibi teknisyen olan  John Wayne Cook’u seçti.

Robert Timm

4 Aralık 1958 de rekor denemesi için kalkış yaptılar. Yapılan modifkasyonlardan sonra uçağın ağırlığı maksimum kalkış ağırlığından 400 pound daha fazla geldiği için FAA den özel izin alındı. Uçak tekerlerine yere temasta silinen özel bir boya yapıldı.

Nevada çöllerinde yakıt ikmali

Tüm uçuş boyunca günde iki sefer olmak üzere 128 kere yakıt ikmali yapıldı. İkmal için 20 feet’ten uçup hortumu kamyonete uzattılar. Her yakıt ikmali yaklaşık üç dakika sürdü. Yiyecek ve içecek ihtiyaçları da ikmal kamyonundan sağlandı. Tuvalet ihtiyaçlarını arkadaki oturakta karşıladılar ve dolduğunda boş araziye boşalttılar. Genellikle 4000 feet’ ten oto pilotu kullanarak uçuş yaptılar. Otuz dokuzuncu günden itibaren birçok arızayla boğuşsalar bile bunları gidermeyi başardılar.

Yol üzeri yakıt ikmali

Hacienda basın mensuplarının takibinde

1959 yılına havada girdiler. Kendilerinden önce kırılan elli günlük rekoru aştıklarında rahatladılar fakat kararlılıkla uçuşa devam ettiler. 7 Şubat 1959 da yorgunluğa yenilerek iniş yaptıklarında 64 gün, 22 saat, 19 dakika ve 5 saniye ile Dünya rekorunu kırdılar. Farkında değillerdi ancak bu rekor günümüzde bile kırılamayan bir rekor oldu.

Robert Timm ve John Wayne Cook ödüllerini alıyorlar.

Robert Timm ve John Wayne Cook’ un rekor kırdıkları bu uçak bugün Las Vegas McCarran Uluslarası Havalimanı terminalinin tavanında sergilenmektedir.

“HACİENDA”

Sevgiyle kalın!Yazarın Diğer Yazıları

B737 MAX’e bir onay daha

Hintli havayolu Spicejet, 2 yıllık aranın ardından Boeing…

Uzay turizminde yeni boyut

Uzaya gönderilmiş çeşitli eşyaların ve nesnelerin satışıyla…

Russian Helicopters yönetiminde değişiklik

Rusya'nın devlete bağlı savunma sanayii şirketi Rostec'e…

Kosova’dan seyahatlerde yeni karar

Kosova hükümetinin aldığı yeni Covid tedbirleri kapsamında…

Havacılıkta geleceğe bir adım daha

Havacılık şirketleri geleceğe yönelik adımlarına hız…

An-124 Toulouse’da arıza yaptı

Rus Volga Dnper Havayolları’nın Toulouse-Leipzig seferini…

Bir hipersonik deneme daha

Rusya donanmasının, hipersonik Tsirkon füzesinin yeni bir…

TAV'dan Antalya Havalimanı açıklaması

TAV Havalimanları ve Fraport’un oluşturduğu konsorsiyum,…

Antalya Havalimanı ihalesi sonuçlandı

Antalya Havalimanı’nın işletme süresini 25 yıllığına…