YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

AÇILIŞ..

29.10.2018

Ve sonunda büyük gün geldi çattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ismiyle “İstanbul Havalimanı” açıldı.

42 ay gibi bir süre içerisinde birinci fazı tamamlanan İstanbul Havalimanı’nın açılışında yer almak üzere AirTürkHaber ekibi olarak yola koyulduk.

Açıkçası gidişte endişelerimiz vardı; Uluslararası devlet başkanları düzeyinde yapılacak olan açılış beraberinde çok ağır güvenlik kontrolleri getirecek, trafik olacak, otopark sorunu yaşarız vs. gibilerinden.

Hiç biri olmadı.

Hayır, yukarıda saydıklarımın hepsi vardı, fakat başarılı organizasyon bu yoğunluğu ortadan kaldırmıştı. Son derece kolay bir şekilde havalimanına ulaştık.

Açıkçası uzunca bir süredir İstanbul’da düzenlenen bir törene bu kadar çok yabancı medya kuruluşunun geldiğine tanık olmadım. Dünya basının ilgisi olağanüstü boyuttaydı.

İnşaat kalıntıları yok edilmiş, eli-yüzü düzeltilmiş bir terminal karşıladı açılışa davetli olan binlerce kişiyi.

Herkes yüzünde açıkça görünen bir hayranlıkla yeni terminal binasını keşfederek açılışın başlamasını bekledi.

Açılışın sunumunu yapan Oktay Kaynarca ve Burcu Esmersoy ikilisinden Kaynarca’nın yaptığı hatalı anonsuyla kürsüye TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın çıkmasıyla tören başladı.

Yıldırım’dan sonra Oktay Kaynarca ilk olarak İGA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’i davet etmesi gerektiğini belirtip, “hata tamamen benden kaynaklı” diyerek özür diledi ve Mehmet Cengiz’i kürsüye davet etti.

Mehmet Cengiz, 42 ay içerisinde ortaya koydukları eserin haklı gururuyla kısaca katedilen yolu anlatıp, sırasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a devretti.

Sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına geldiğinde nefesler tutulmuş, yeni havalimanının ismine kilitlenmişti medya.

Ve Erdoğan “Bu yeni dünya havacılık merkezinin adı İstanbul Havalimanı” demesiyle basın trübünün de ortalığı klavye sesleri kapladı.

Aylardır adı “şu olacaktı-bu olacaktı” denilen yeni havalimanının ismi en yetkili ağızdan dünyaya duyruldu; İstanbul Havalimanı.

İkinci merak edilen konu olan Atatürk Havalimanı’nın ne olacağını da yine Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayarak noktayı koydu.

Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nın, İstanbul Havalimanı tam faaliyet geçtikten sonra da havacılığa hizmet vereceğinin altını çizerken, Atatürk Havalimanı’nın faaliyet dışındaki alanlarının da söz verildiği gibi millet bahçesi haline getirileceğini söyledi.

Bu önemli günde, üç şeye tanık olduk.

Dünya havacılık merkezi olması hedeflenen havalimanının açılışına, yeni ismine ve Atatürk Havalimanı’nın geleceğine.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları