YAZARLAR

AHL’DEKİ DERİN SESSİZLİK BİTİYOR

09.09.2019

Atatürk Havalimanı, uzunca bir aradan sonra hüküm süren derin sessizliğini bozmaya hazırlanıyor.

17-22 Eylül tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenecek olan İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, ilk kez Atatürk Havalimanı’nda sahaya inecek.

Hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü havalimanının etrafından geçerken de görebilirsiniz.

AHL’nin bildiğiniz dış hatlar terminali ve apronu tamamen bu organizasyona ayrılmış vaziyette.

Körüklerin bulunduğu alanda karşılıklı devasa çadırlar kurulurken, aynı zamanda seminerler, konferanslar ve toplantı alanları için yine dış hatlar terminalinin gidiş bölümündeki kapalı alanlar da festival için hazırlanıyor.

Açıkçası bana göre çok heyecan verici bir durum.

İstanbul gibi dünya markası bir şehirde, Atatürk Havalimanı gibi dünya havacılığının çok yakından tanıdığı bir havalimanında, ilk defa böyle bir festival düzenlenecek.

Devasa alanda, her türlü hava aracının hiçbir şekilde zaman sınırlamasına uğramadan, İstanbul üzerindeki yoğun hava trafiğini üzmeden, uçuşlarını yapabilmesi müthiş bir şans olacak.

Geçtiğimiz hafta SHGM, DHMİ ve festivalin düzenleyicisi Baykar A.Ş T3 Vakfı arasında yapılan koordinasyon toplantıların da, şu anda Atatürk Havalimanı’nı kullanan kargo ve iş jeti trafiğine engel teşkil etmeyecek şekilde bazı saatlerde sınırlama konulması da, festival süresince yapılacak uçuşlara ayrı bir güvenlik sağlamış oldu.

Tüm hazırlıklar bittiğinde ise, 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul dünya ölçeğinde ilk kez müthiş bir havacılık festivaline ev sahipliği yapacak.

Şehrin göbeğinde, dünyayı kıskandıracak bir şekilde İstanbul semaları renklenecek, 7’den 70’e havacılığa gönül verenler tam anlamıyla bir festival yaşayacak.

Geçtiğimiz yıl henüz faaliyette olmayan İstanbul Havalimanı’nda yapılan Teknofest, ulaşım zorluğuna rağmen 550 bin ziyaretçi almıştı.

Bu yıl şehrin göbeğinde yapılacak olan festivale beklenen ziyaretçi sayısı ise 1 milyon olarak öngörülüyor.

Benim öngörümse; Şehrin her noktasından, on dakika da bir havalimanına kalkan metronun varlığı, araçlarıyla gelecek olanların park sorunu yaşamayacağı, hatta Ataköy, Yeşilyurt gibi bölgelerden yürüyerek dahi gelinebilecek olan festival alanına ziyaretçi sayısının 1 milyonun çok çok üzerinde olacağıdır.

Bu müthiş şenliğin önemli sonuçlarından biri ise, Atatürk Havalimanı’nın her bir köşesinin hiç dokunulmadan havalimanı özelliğini koruması gerektiğinin ispatı olarak çıkacak karşımıza.

Nisan ayından bu yana derin sesssizliğe gömülen AHL’nin şenlenmesinin sayısız faydalarını hep birlikte görmemize çok az kaldı.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..Yazarın Diğer Yazıları