YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

EN GARİPLER-2

İkinci Dünya Savaşı

İkinci Dünya Savaşı yaklaşırken ülkeler silahlanmaya başladılar. En etkin savaş araçlarından biri haline gelen uçaklar da bu yarışta yerini aldı. Bunun sonucu olarak garipler de ortaya çıkmaya başladı. Bunları sınıflandırmak oldukça zor. Ancak tandem ve/veya arkaya takılan itici  motorlarla donatılmış garip uçaklarla başlayalım.

Ambrossini SS.4

SergioStefanutti tarafından tasarlandı ve İtalyan SAI Ambrossini uçak fabrikasında üretildi. İkinci test uçuşunda meydana gelen kanatçık arızası nedeniyle düştü ve üretimine son verildi.

SS.4 ün nadir resimlerinden birisi

Arsenal-Delanne 10-C2

Fransız mühendis Maurice Delanne 1932 yılında bu uçağın tasarımına başladı. Uçak tandem kanatlı, arka tekerli ve kokpiti arkada olacak şekilde tasarlandı. Daha sonra üretim için Arsenal de l’Aéronautique uçak fabrikası ile anlaştı. Uçak 1940 yılında ortaya çıkmaya başladığında, Almanlar Fransa’ yı işgal etti.

Arsenal-Delanne 10-C2 Fransız Hava Kuvvetleri işaretleriyle(Temsili Resim)

Villacoublay şehrindeki fabrikayı işgal eden Almanlar, üretimin tamamen bitirilmesini takiben uçağı Almanya’ ya götürdüler. Nerede ve nasıl kullanıldığı hakkında pek bilgi yok.

Arsenal-Delanne 10-C2 Alman işaretleriyle

Garip görünümlü uçakların çoğunda olduğu gibi,Arsenal-Delanne 10-C2’nin çok iyi özellikleri vardı. Tandem kanatları sayesinde çok geniş bir ağırlık merkezine sahip bu uçak 860 beygir gücünde 12 silindirli Hispano-Souza motoruyla teçhiz edilmişti. Saatte 550 km sürat yapabiliyor ve on bin metre yüksekliğe çıkabiliyordu. Biri burunda, ikisi kanat uçlarında ve ikisi de arkada olmak üzere beş makinalı silaha sahipti. Pilotun arkasında, arkaya doğru oturan silahçının mükemmel bir görüş alanı vardı.

Westland-Lysander P.12 Wendover

Westland-Lysander 1938 de İngiltere’ de üretilmiş, kısa ve hazırlanmamış yüzeylere inebilen ve çok kısa mesafeden iniş-kalkış yapabilen bir uçaktır. Günümüzde hala kullanılmaktadır. Hatta İngilizler bu uçaktan bize bile sattılar. Westland uçak fabrikasında1786 adet üretilen bu uçağın ismi ise antik Yunan’ da Atina’ lılara karşı savaşan Sparta’ lı, Lysander ismindeki amiralden almıştır.

Bir Türk Westland-Lysander’ in maketi

Westland-Lysander P.12 Wendover ise bu uçağın kuyruk takımının kısaltılarak garip hale getirildiği modelidir.

Westland-Lysander P.12 Wendover yerde

Arka kısmına iki kişilik oturma yeri ve dört adet makineli tüfek yeri monte edilmiştir. İngilizler savaş boyunca bu uçağı düşman bölgesine ajan göndermek ve almak için kullandı. Ancak 1940 yılının sadece Mayıs ve Haziran aylarında düşman bölgesine yapılan 175 sortide 118 uçak kaybettiler. Bunun sebebi uçağın süratinin çok düşük olması nedeniyle, Alman savaş uçakları tarafından çok kolay yakalanıp, düşürülmeleriydi.

Westland-Lysander P.12 Wendover iniş için yer arıyor

HandleyPage HP.75Manx (Manks kuyruksuz bir kedi türünün genel adıdır.)

İngiliz HandleyPage firması tarafından üretilmiş bir uçaktır. Kuyruksuz ve arkadan motorlu bu uçak istenilen başarıya ulaşamamış ve proje 1946 yılında iptal edilmişir.

HandleyPage HP.75 Manx

Libellula M.35 ve M.36B

İngiliz Miles uçak fabrikasında üretilen bu uçaklar HP.75 e benzerler. Zaten fabrikanın sahibi de etkilendiğini  itiraf etmiştir. M.35 in tasarımcısı Ray Bournon’ dur. 1942 de ilk test uçuşlarına başlayan bu uçak denge problemleri nedeniyle istenilen başarıyı sağlayamamıştır.

Ancak yılmayan fabrika sahibi George Miles, mühendisi Ray Bournon’ la beraber yeni bir model tasarladı. Bu modele M.39 adı verildi. Çift motorlu olan bu uçakta tandemdi. 1943 de ilk uçuşlarını yapan uçakta gereki testleri geçmesine rağmen ticari başarı sağlayamadı.

Libellula M.35 kalkışta

Libellula M.39B uçuşta

Libellula M.39B ve Curtiss-Wright Ascender’ın nadir bir pozu

Amerikalılar ise tandem için üç firmaya prototip yetkisi verdiler.

Curtiss-Wright XP-55 Ascender

1943 yılında üç prototipi yapılan bu uçak beklenen performansın altında kaldığı için Amerikan ordusu tarafından kabul edilmedi.

XP-55 yerde

Vultee XP-54SwooseGoose

1943 yılında ilk uçuşunu yapan bu uçak, Hava Kuvvetleri tarafından kabul görmeyince program iptal edildi.

XP-54 yerde

Northrop XP-56 Black Bullet

1943 yılında ilk uçuşunu yapan bu uçaktan iki adet üretildi. Yeterli limitlere ulaşamayan uçak kabul görmedi.

Bu uçakların kabul görmemesinin ana sebeplerinden birisi jet çağının başlaması nedeniyle limitlerin üst seviyede olması idi. Peki bütün dünya tandem kanat ve arka motordan medet umarken Ruslar ve Japonlar ne yapıyordu.

Kyushu J7W1 Shinden

KyusuHikoki tarafından 1943 yılında tasarlanan bu uçak 1943 yılında tamamlandı. Ancak Japonya savaşı kaybedince üretilen iki prototipe Amerikalılar el koydu.

J7W1 hangar önünde

Mig-8Utka (Ördek)

Mikoyan-Gurevich tarafından üretilen bu garip uçak, savaştan sonra da irtibat uçağı olarak uzun süre kullanıldı.

Mig-8 Utka havada

Sevgiyle Kalın!

DEVAM EDECEK!

Yazarın Diğer Yazıları

THY normale döndü

Türk Hava Yolları dün başlayan küresel çapta krize neden…

MAKS 2024 online yapılacak

Rusya’da gerçekleşen MAKS 2024 Havacılık Fuarı 23 Temmuz’da…

Askeri üs göle döndü

Güney Kore’de ABD Hava Kuvvetleri’nin Osan Hava Üssü yoğun…

Boeing’de grev kapıda

ABD'li üretici Boeing’in Washington’daki fabrikasında görevli…

Sistem arızası hava ulaşımını durdurdu

Dün sabah saatlerinde Microsoft kaynaklı sistem sorunu nedeniyle…

OGM’den helikopter iddialarına yanıt

Orman Genel Müdürlüğü'nden (OGM) kiralama ücreti ödenmediği…

Air Tattoo 2024 kapılarını açtı

Dünyanın en prestijli askeri havacılık organizasyonları…

A321XLR EASA sertifikasını aldı

Avrupalı üretici Airbus A321XLR uçağı için Avrupa Birliği…

THY’de 84 iptal

Türk Hava Yolları, Microsoft sisteminde yaşanan sorun nedeniyle…