YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

10 GÜN..

Her yıl yaşanan bir sıkıntıdır şu bayram tatilini uzatma kararı.

Mutaka yaşanır, ya ilk bayrama yada ikinci bayrama mutlaka denk gelir şu iki gün tartışmaları.

6 yada 7 günlük tatile eklenen bir-iki günlük uzatma hafta sonuyla da bağlandı mı, hop yıllık izin gibi bayram tatiliyle kucaklaşırız.

Fakat bu hiç kolay olmaz. Karar aşaması uzadıkça uzar. Kimse ne yapacağını bilemez. Her kafadan bir sürü ses çıkar.

Turizmciler hep aynı şeyi söyler; “Ya sezon zaten kötü geçti, umudumuz bu iki günde.”

Fakat aynı sıralarda da bizler; Antalya, Bodrum, Dalaman Havalimanlarının kırdığı rekorları haber yaparız. Fakat bir türlü turizmcileri mutlu edemeyen bu rekor kıran yerli-yabancı turistlerin nerede saklandığını anlayamamışımdır.

Neyse devam edelim..

Malumunuz, bu yılda aynısı yaşanıyor.

Yaklaşık 20 gündür, Kurban Bayramı tatili 10 gün mü olacak, yoksa 6 gün mü meselesi gündemimizi hergün meşgul ediyor.

Yollara dökülmeye hazır yüz binlerce tatilci, gözünü-kulağını bu noktaya dikmiş cevap bekliyor.

Bu arada çeşitli bakanların yaptıkları açıklamalar bekleyişi germeye de devam ediyor.

10 gün olursa böyle olur, yok 6 gün olursa öyle olur kararsızlığı, 10 günlük masum bir tatile öncesinde yaşanan 15 günlük gerilimi de ekliyor.

Vatandaş ağız tadıyla bir 10 gün tatil yapacak ama, maalesef işte o ağız tadı bir türlü aldırılmıyor. Yaşatılan belirsizlik sonunda hep bir ödülmüş gibi önümüze konuluyor, bizde mutlu oluyoruz.

Yok mu bunun bir hal çaresi peki?

Takvim önümüzde olduğu sürece kuşkusuz var.

Her yılın bayram tatilleri, hafta sonlarına yakınlığı-uzaklığı masanın üstünde olduğuna göre, büyüklerimiz şu bizi sevindirme meselesini yılın başına alsa, mesela 2018’in bayram tatillerini uzatmalarıyla-kısaltmalarıyla beraber yılın ilk aylarında duyursa nasıl olur?

Bizde planlarımızı ona göre yapsak, büyüklerimizin yanında kaç gün, gruplarımızla kaç gün tatil yapabileceğimiz planlasak, hep beraber rahat bir nefes alsak?

İyi olacağı kuşkusuz tabi de, neyse ki bu 10 günlük tatil tartışmalarına Salı günü nokta konulacak. Gelişmelere bakılırsa Bakanlar Kurulu kararı Kurban Bayramı’nı 10 gün resmi tatil olarak açıklayacak.

2017’nin uzun-kısa tatil stresi de böylece son bulmuş olacak. Umarım büyüklerimiz artık 2018’de bizlere bu stresi yaşatmazlar. Uzunu-kısasını yılın ilk aylarında açıklarlar ve hepimiz rahat bir nefes alırız.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları