YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

21 AĞUSTOS..

Geçtiğimiz hafta sadece AirTürkHaber’de yayınlanan bir haber vardı.

Dikkatinizi çekti mi, bilmiyorum. Fakat konu oldukça ilginç. Mesela içinde şimdiye kadar yanlış bildiğimiz ciddi bir mesele de gerçeğe kavuşacak.

21 Ağustos’ta tam güneş tutulması yaşanacak.

Bu seferkini özel kılansa, tam 90 dakika sürecek olması ve tam anlamıyla sadece Amerika’dan izlenebilecek olması.

Ayrıca ilk kez bu kadar uzun süreli tutulmanın yaşanmasıyla Oregon’dan Güney Carolina’ya kadar ABD’nin tam 14 eyaleti tamamen gece karanlığına bürünecek.

NASA’da bu ilginç gün için aylardır hazırlıklar yapılıyor. Ayrıca NASA filosuna ait iki adet özel geliştirilmiş WB-57 jet uçağı, tutulmayı 7 dakika boyunca izleyecek.

Jetlere gözlemleme için güneşin gizemli dış kenarı koronayı saniyede 30 kare fotoğraf çekebilen özel kameralar yerleştirildi.

Ayrıca Discover uzay aracı da uzaydan tutulmayı takip edecek.

NASA’ya ait bu uydu tutulmayı tümüyle takip edebilmek için dünya dan yeterince uzakta olan tek uydu pozisyonunda.

Discover uydusu, Ay’ın gölgesinin tutulma boyunca ilerleyişini 1 buçuk milyon kilometre mesafeden izleyerek sürekli veri kaydedecek.

Bu olağanüstü hazırlığın ve heyecanınsa tek bir nedeni var.

O da, 90 dakika sürecek tutulma sayesinde şimdiye kadar Güneş’in yüzölçümünün ilk kez tam olarak hesaplanabilecek olması.

İşin buraya kadar olan kısmı bilim dünyasının heyecanı.

Aynı nedenden ötürü havacılık sektörüde farklı bir heyecan yaşıyor.

Öncelikle Amerika içerisinde Oregon’dan, Güney California’ya kadar gündüzün tamamen geceye döneceği ve 90 dakika boyunca tam tutulmanın gözlenebileceği 14 eyalete uçuşlara şimdiden ek seferler konmuş durumda.

Avrupa’dan, Avustralya’dan, Çin’den, Japonya’ya kadar çeşitli ülkelerden on binlerce meraklı da bölgeye akın etmek için uçakları ve ek seferlerini doldurmuş vaziyette.

İşin en ilginç tarafıysa, bölgede kiralık iş jeti bulmakta yaşanan zorluklar.

Çok sayıda kişi o anı bulutlanma olasılığına karşı özel uçaklarla havada izlemeyi tercih etmiş. Hatta anı izlemek için bölgede özel bir rota da oluşturulmuş.

Diyeceğim şu; Dünya 21 Ağustos’a böyle hazırlanıyor, bi hatırlatayım dedim.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..


Yazarın Diğer Yazıları