YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

BAYRAM

Bu yıl ikinci kez 9 günlük bayram tatili, seyahat üzerinden para kazanan hemen herkezin yüzünü güldürdü.

Milyonlarca insan bir anda yollara düştü. Başta THY olmak üzere havayoları ek seferlerde şimdiye kadar görmediği rekorları kırdı.

Mesela geçtiğimiz Cumartesi günü THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Atatürk Havalimanı’nda THY kontuarları çaışanlarını ziyaret ettiğinde gazetecilere; “İç hatlar doluluklarımız yüzde 92’yi de geçti. Şu ana kadar bizim açımızdan çok da iyi geçmeyen dönemin atlatılarak yepyeni bir 2017 ile taze bir başlangıç yapacağımız enerjiyi topluyoruz diye düşünüyorum. Hazırlıklarımız hep 90 binler üzerine kurmuştuk. Bu rakamları yakaladığımız için mutluyum” diyerek aslında bambaşka bir konuyu itiraf etti.

Aycı’nın söylediklerinin altında yatan, “2016 morallerimiz fena bozdu. Fakat Kurban Bayramı’nda yaşanan olağanüstü hareketlilik kaybettiğimiz morali yerine getirdi ve 2017 için yeniden güç topladık” gibi açık itiraftı.

E, kuşkusuz Aycı haksız değildi. Mesela duyduğum kadarıyla THY kiralık uçaklarını zamanı dolmadan geri vermenin yollarını aradığı bir dönemde yüzde 80 doluluk oranı beklenirken, yüzde 92’lere varıldı.

Aynı artış Türkiye’nin en büyük kapısı olan Atatürk Havalimanı işletmecisi TAV’ında yüzünü güldürdü.

AHL’ye yapılan hain terör saldırsı ve devamında 15 Temmuz darbe girişimi havalimanını kullanan yolcu sayısının yüzde 20 düşmesine neden oldu.

Bu düşüşün ne kadar önemli olduğunu yine geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Sani Şener verdiği bir röportajda özelikle altını çizdi.

Şener, herşeye rağmen transit yolcuda artış olduğunu kaydederek, “Transit yolcu artışı var ama bu parasal olarak bizim için değerli değil. Ticari yolcu bizim için İstanbul’a gelen ve gidendir” diyerek noktayı koydu.

Yani havalimanı işletmecilerinin bayram trafiğinde yüzlerinin güldüren esas ortaya çıktı.

Çünkü bayramda gidiş ve dönüşlerin toplamında sadece Atatürk Havalimanı’nda yaklaşık 165 bin yolcu geçecek.

Bana kalırsa bundan sonra 4-5 günlük bayramlara artık veda ettik gibi görünüyor.

Bu bayram arkamızda bıraktığımız tüm kötü günleri umarım hepimize unutturur, sevgiyi, dostluğu, kardeşliği bir kez daha pekiştirir, hepimize bayram sonrasında tap taze umutlar yeşertir..

Herkese iyi bayramlar diler, küçüklerin gözlerinden, büyüklerin ellerinden..

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları