YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

DUBAİ’NİN İLKLERİ..

Dubai Airshow’dan geldiğimiz gibi ayağımızın tozuyla katıldığımız Sabiha Gökçen Havalimanı yeni CEO’suyla tanışma yemeği ön plana geçince, Dubai bu haftaya kaldı.

Bu yıl 15’nci kez düzenlenen Dubai Airshow’u AirTürkHaber olarak yerinde takip edip, okuyucularımıza 4 gün boyunca Orta Doğu’nun güçlü havacılık fuarını aktardık.

Bu sene Türkiye açısından “ilk”lerle dolu geçti Dubai Airshow.

Şimdiye kadar fuarlara az sayıdaki üreticilerin sadece kapalı alanlarda üretim maketleriyle katıldığı Türk Havacılık sanayi’nin aktörleri, gerçek ürünleriyle sahaya inmeye başladı.

Bundan önceki fuar da, Paris Airshow’da, Hürkuş eğitim uçağının gösteri uçuşuyla bir ilke imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ-TAI) Dubai’de kapalı alan dışında kurduğu şalesi ve karşısındaki statik alanında sergilediği ürünleriyle ön plana çıkarken, yine ilk kez yerli üretim olan Atak T-129’un gösteri uçuşuyla Türkiye adına Dubai Airshow’a damgasını vurdu.

Doğrusu dünya devleri arasındaki sahnede yerini alan T-129’un uçuşunu izlemek ve izleyenleri gözlemlemek, büyük gurur vericiydi.

Fuarın dış alanında TAI, içerideki dev kapalı alandaysa birbirine oldukça yakın standlardaki; Türk Hava Yolları Teknik, Havelsan, Roketsan ve Vestel’i Karayel’iyle görmekse havacılık sanayinde vardığımız nokta, fuardaki profesyonellere ve dünyaya açık kanıt oldu.

Bu gururun karşılığı da alındı. Yerli üreticilerle çok sayıda anlaşma yapıldı, siparişler alındı.

Gelişmiş ülkelerin “gizli-açık” deteylarıyla nabız yokladığı arenalar olan havacılık fuarlarının, küreselleşmeyle birlikte önemi de açık ara ortaya çıkmış durumda.

Katılımcıların tercihte dikkat ettiği unsursa, fuar organizasyonlarının bağımsız olmaları yönünde.

Şimdi sırada Singapur var. Ardından, sıra bizde.

Malumunuz, 22 yıldır bu işi Türkiye’de bu yıl 12’ncisini düzenleyecek olan İstanbul Airshow (AIREX) adıyla Mint Fuarcılık yapıyordu.

Bu yıl Türkiye bu noktada bir ilkle karşı karşıya.

Eurasia Airshow adıyla Medya City adlı kuruluş, 25-29 Nisan’da Antalya’da fuar düzenleyeceğini açıkladı.

Kim olduklarını tanımıyordum. Dubai Airshow’da karşılaştık. Kendimi tanıttım merak ettiklerimi sordum.

Tanıtımı ilk kez İngiliz Farnborough partnerliği olarak duyurulmuş ardından Paris Airshow partnerliği denilmiş ve son olarak da China Airshow’un partnerliğiyle diye anılan bu yeni fuar hakkında sorularımı Eurasia Airshow CEO’su Ferhat Yenibertiz cevapladı.

Neden 3 kez partner değiştirdinizin cevabı; “Danışmanımız Murat Keleş uyardı, İngilizler büyüttüğü çocuğu vermezler, deyince Farnborough’dan vaz geçtik. Sonrasında Paris Airshow’da tepe yönetimde çalışan arkadaşımız şirketiyle yollarını ayırınca partnerlik son buldu. China Airshow’laysa aramızda sinerji oluşacak” şeklinde oldu.

Tabi burada dikkat çeken, bu yeni havacılık fuarının Cumhurbaşkanlığı himayesinde olacağının da önemle vurgulanması ve forsun davetiye vb. konularda kullanılıyor olması.

Hal böyle olunca Cumhurbaşkalığı himayesinde, böylesine güçlü bir destekle düzenlenen fuara neden partner arıyorsunuz diye soruma, açıkçası net bir cevap alamadım.

Yeri gelmişken geçmeyelim. 2018’de 12’nci kez sahneye çıkacak olan ve şimdiye kadar İstanbul Airshow’a katılan Türkiye’nin önde gelen markaları, Antalya’da düzenlenecek olan sivil-askeri karışımı fuara katılım için İstanbul Airshow’a ödedikleri rakamların 10 misli daha yükseğiyle karşılaşmışlar. Nedenini bilmiyorum.

Bu arada Antalya’ya çok sayıda ülkenin hava kuvvetlerinin gösteri filolarının geleceğinin de altı çiziliyor. Fakat, hava kuvvetlerinde de bununla ilgili sıkıntı yaşandığını duydum.

Nedeniyse şu; Bir ülkenin hava kuvvetleri gösteri timi, başka bir ülkeye gideceği zaman, organizasyonu yapanların kendi ülkelerinin hava kuvvetleriyle temasa geçmesi gerekiyor. Duyduğum kadarıyla Antalya’da yapılacak gösteriler için Türk Hava Kuvvetleri’yle temasa geçilmemiş. Hava kuvveterinin tepkisi de, Antalya’da ne Türk Yıldızları nede Solo Türk uçmayacak şeklinde. İddia bu yönde.

Devam edelim..

Dubai Airshow’da yine Türkiye açısından yaşanan başka bir ilkse, Eurasia Airshow’un fuarda günlük yayınlanan dergilerden, Arabian Aerospace’e verdiği ilandı.

Kapak sayfasına insort olarak eklenen ilanda, Cumhurbaşkanlığı forsu sol üst köşede yer alırken CEO Ferhat Yenibertiz’in fotoğrafı ilan metninin altındaydı.

İlk kez Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun bir vatandaş tarafından kişiselleştirilmiş havası dikkatlerden kaçmadı.

Üstelik bu ilan, bu haliyle, 3 ayda bir yayınlanan derginin bu sayısında da yer alıyor.

Açıkçası gönlüm “eğer olabiliyorsa” Türkiye’de bir değil, 2-3-4-5 tane airshow olsundan yana. Fakat 2018’de Türk hava sahasını türbülanslı bir airshow bekliyor gibi. Bakalım, bekleyip görücez.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları