YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

EKİP PLANLA-MA

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün, havayolları için koyduğu kurala göre uçucu ekiplerin programlarının 1 ay öncesinden bildirilmesi gerekirken şu sıralar Atlasglobal’de farklı uygulama yaşanıyor.

Şirketin ekiplerine uçuş programlarını bildirdiği sistemde uzunca bir süredir yaşanan aksaklık nedeniyle, kokpit ve kabin ekipleri programlarını günlük almaya başladı.

Hal böyle olunca da, uçuş ekiplerinin trafiği birbirine girdi. Öyle ki, son anda kaptanlar değişiyor, raporlular geri çağrılıyor, kim nereye-ne zaman gideceğini son dakika da öğreniyor.

Her zaman söyler, yazarım. Atlasglobal bana göre THY’den sonra ülkemizin en kaliteli havayoludur. Yolcu profili oldukça yüksektir. Her zaman tercih nedeni olacak çok sayıda unsuru vardır.

Bu nedenlerle Atlasglobal’deki gelişmeleri her zaman daha yakından incelerim.

Peki, yaklaşık son bir aydır yaşanan bu sıkıntının kaynağı ne?

Duyduğum kadarıyla şirketin kullandığı bilgisayar programı..

İyi de koskoca havayolu şirketi böylesi önemli bir konuda, ekip planlamada aksamalara neden takılır?

SHGM’nin son olarak yayınladığı genelgeden haberi yok mudur?

Kısca hatırlatayım; “Uçucu ekiplerin görev sürelerinin planlanmasında gözönünde bulundurulması gereken faktörler şunlardır” diyor SHGM.

Devam edelim..

“Gündüz gece görevlerinin değiştirilmesi, doğudan-batıya veya batıdan-doğuya zaman dilimi geçişleri değiştirilmesi, ekiplerin belirlenmiş uyku-çalışma paternleri ciddi bir şekilde sekteye uğrayacak şekilde konumlandırılması, istenmeyen uygulamaları engelleyecek çalışma paternlerinin takip edilmesi..”

Bu maddeye özellikle dikkat.

“Bilhassa çok zaman diliminden geçen uzun uçuşlar sonrasında olmak üzere yeterli dinlenme sürelerinin dikkatlice planlanması, görev çizelgeleri en az 24 saat önceden asgari 14 günü içerecek şekilde yayınlayacaktır.”

Kim diyor bunları?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü.

Kime diyor?

Havayollarımıza.

Peki ne zamandan beri?

01-01-2017’den bu yana..

Yani, Atlasglobal’de yaşananları direk işaret ediyor. Son genelgesinde “bunlar olmasın” diyor.

Ekiplerin azlığı, yoğunlaşan uçuşlar altında ezilmeye başlayan çalışanların sosyal hayatlarının bitmiş olmasını bir kenara koyalım, ne zaman dinleneceklerini bile kestiremez durumdalar.

Şimdi bu olanlar Atlasglobal’in bilgisayar programında yaşanan sorunlar nedeniyle mi, yoksa uçuş işletme bölümünde yaşanan sorunlar nedeniyle mi kaynaklanıyor?

Bunun cevabı kuşkusuz şirkette.

Sonuç; Umarım Atlasglobal ekiplerinin yaşadığı bu türbülans fazla uzun süreli olmaz ve bu güzel havayolumuzun ekiplerinin yüzleri gülmeye devam eder.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları