YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

FELAKET VE BOEING

Hem dünya, hemde ABD’nin tarihinde bir ilk yaşandı.

Teksas’ı vuran Harvey kasırgası.

İlk olansa; Şimdiye kadar kasırgaları saptamada, hızını ve vuracağı bölgeyi dakikasına kadar bilen NASA bukez kasırganın içinde saklananı göremedi.

Saklanan yağmurdu.

Fırtına bulutları arasına saklanan ve İstanbul’dan büyük bir alanı yaklaşık 170 cm yüksekliğe getiren ağır yağışı tahmin edemedi koskoca NASA.

Kuşkusuz buradan NASA’yı eleştirecek kadar hayal dünyasında yaşayan bir kişilik değilim.

İlginç olan ve dikkatimi çeken NASA’nın bu denli yağış yüklü bulutların o fırtınanın içinde olduğunu nasıl fark edemediği.

Günlerce ABD televizyon kanallarında bilim insanları “nasıl göremedik”i tartıştı. Henüz sonucu bulabilmiş değiller.

Yaralarının yaklaşık 3 yılda sarılması tahmin edilen kasırga ve sel’in yarattığı maddi hasarınsa 8 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Yani sıradan bir ülkenin başına gelse, neredeyse bir daha ayağa kalkmasının mümkün bile olamayacağı boyutlarda bir maddi hasar bıraktı arkasında Harvey.

Görüntüleri ne kadar izlediniz, yada bu müthiş hava olayı sizi ne kadar yakından ilgilendirdi bilemiyorum fakat hala izliyorum ABD’li kanallardan müthiş çaresizliği.

Doğanın inanılmaz gücü ve artık tahmin edilemez boyutlara varan değişkenliği, NASA’nın da merkezi olan Houston’u bugün 170 cm. derinliğinde nehre dönen ve içinde çok sayıda timsah ve yılanların yaşam alanı olan bir bölge haline getirdi.

TV’lerdeki görüntülere bakarsanız felaketin yaşandığı bölgede bugün inanın yaprak bile kıpırdamıyor. Koca şehrin nehre dönüşen sokakları bardaktaki su kadar sakin ve altında bir medeniyet yatıyor.

Her türlü detaylı bilgilerin paylaşıldığı Houston’dan, NASA’nın fırlatma merkezinin nasıl bir hasarla karşılaştığı ise yazıyı yayına verdiğimiz sıralarda henüz paylaşılmadı.

Her zaman söylüyorum, havada artık hiç bir şey eskisi gibi değil. Gelen bulutların içinde nasıl sürprizler olduğunu NASA gibi en gelişmiş bilim kurumları bile kestiremiyor. Artık yeni şartlarla karşı karşıyayız.

Sonuç; Bu felaketin ardından şimdilerde ABD’de yardım kampanyaları başlatılmış vaziyette.

İlk katılımsa Boeing’den geldi. 8 milyar dolara ihtiyacın olduğu kampanyada, Amerikalı dünya uzay ve havacılık devi Boeing 1 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

Bana göre Boeing bu kez tarihe “cimriliğiyle” geçti.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları