YAZARLAR

[layerslider id="3"]

[layerslider id="4"]

HIZLANDIK, HIZLANDIRDIK..

Açıkçası geçtiğimiz hafta izlediğim bir televizyon programına kadar hiçbir bilgim yoktu.

Mevzu, uçak üreticilerini derin derin düşündüren bir konu..

Konuysa, Boeing ve Airbus gibi devlerin yeni sorununun üretimdeki uçakların yolcu, maliyet, hız, konfor ve benzeri hesaplarıyla alakalı da değil.

Yeni sorun, küresel ısınma.

Başta İstanbul olmak üzere, ülkemiz genelinde yaşanan ve hiç tanışık olmadığımız türden hava olaylarıyla karşılaşınca bizlerde küresel ısınmanın ciddiyetini geç de olsak kavradık.

İşte bu bizim geç kavradığımız konu, meğerse uçak üreticilerinin bayağı bir zamandır gündemini meşgul etmeye başlamış.

Küresel ısınmanın havayolu ulaşımına olan etkilerindeyse kırılma noktası geçtiğimiz aylarda yaşanmış.

Ve bu çarpıcı gelişmeyi de yine sadece AirTürkHaber manşetlerine taşımıştı. Arizona’da bir gün içerisinde aşırı sıcaklardan dolayı yaklaşık 10 uçak kalkış yapamamıştı.

Bilimsel öngörüler hızla gerçeğe dönüşmeye başlayınca da, uçak üreticilerini derin bir düşünce almış.

Çünkü o akşam bilim insanlarının buluştuğu ortak nokta, kürsel ısınmada şimdiye kadar öngörülemeyen ani hızlanma oldu. Ve “gelecek”, artık “yakın gelecek” olarak tanımlanmaya başladı.

Hal böyle olunca da, doğal yaşamın dışında ilk etkilerinin öncelikle hava ulaşımı üzerinde yaşanacağı ve bu nedenle acil önlemler alınması gerektiği konusunda üreticiler kolları sıvamış durumda.

İlk akla gelenler, gelişmiş balon türünden yeni hava araçları olurken, yaşanacak düşük süratli seyahat nedeniyle bu projeler şimdilik rafa kalkmış.

Ağırlaşan yoğun hava nedeniyle daha uzun pistler çözümün ana nedeni olarak masanın üstünde yer alırken, bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız uçak modelleri de çözüm projelerinin arasında yer alıyor.

Doğrusu küresel ısınmanın yeryüzünde oluşturacağı etkiler arasında hava ulaşımına fırtına ve benzeri durumlar dışında ciddi etkisi olacağı pek aklıma gelmezdi.

Önceki hafta aklım başıma geldi.

Fosil yakıt, uzak geleceği yakın gelecek olarak karşımıza çıkarmış durumda. Hava ulaşımının vazgeçilmezi olan fosil yakıt.

Her geçen yıl hava ulaşımının gelişiminde kazandığı hız, aynı oranda bu sıkıntılı günlerin gelişini de hızlandırmış durumda. Yani bir çeşit çarpma etkisiyle karşı karşıyayız.

Son dönemin otomotiv dünyasına damga vuran markası Tesla gibi, Apple’ın otomotiv dünyasına adım atması gibi, havacılık dünyası da benzer gelişmelere gebe.

Yoksa yakın gelecekte, yerde kalacağımız gün gibi ortada.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları