YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

PEGASUS KARMAŞASI

Geçtiğimiz hafta Pegasus Havayolları’yla ilgili, ilginç bir haberi AirTürkHaber manşetine taşıdı.

Habere konu olan Pegasus’un uluslararası bir havacılık yayın organına verdiği ilandı.

Şirketin wetlease kiralamaya müsait olduğunu duyuran ilanda ilginç olan, ilanın ta kendisiydi.

Çünkü ilan aynen şöyleydi: “Pegasus Airlines, 74 uçağı ile uzun dönem wetlease kiralamalara müsaittir.”

Ne anlıyorsunuz siz bu ilandan?

Dilerseniz 74 uçağı birden kiralayabilirsiniz mi?

Yoksa, 3 uçağı kiralayabilirsiniz mi?

3 uçak meselesini ben uydurmuyorum. Haber sonrasında Pegasus’tan yapılan açıklama aynen şöyle:

“Pegasus Hava Yolları olarak basında yer alan ve tüm filomuzun kiraya verileceğine ilişkin yanlış haberlerle ilgili olarak kamuoyunu ve yatırımcılarımızı doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamayı bilginize sunarız.

Pegasus, 77 uçaktan oluşan filosundaki maksimum 3 uçağını (B737-800 ve A320) uzun dönemli wet-lease olarak kiralamayı hedeflemektedir. Haberlere konu olan ilanımızda yer verdiğimiz filo sayımız tamamen filomuzun tanıtımı için ilana eklenmiştir, filomuzun tamamının wet-lease kiralanmasına uygun olması ile ilgisi bulunmamaktadır.”

Önce şunu bilelim, “eklendi” denilen vurgu, ilanın başlığını oluşturuyor.

Sadece 3 uçağını kiraya verecek olan Pegasus gibi profesyonel bir kurum ilanı “77 uçaklık filomuzdan 3 uçağımız kiraya verilecektir” mi der, yoksa aynen ilanda olduğu gibi, “Pegasus Airlines, 74 uçağı ile uzun dönem wetlease kiralamalara müsaittir” mi der?

Madem açıklamadaki ilanda altı çizilen 77 uçaklık filo tanıtımıydı, öyleyse ilana neden koca harflerle 74 uçak diye yazıldı? Bundan 74’ünü verip üç uçağı filoda tutma algısı da çıkmaz mı?

Sizin cevabınız hangisi olur bilmiyorum ama benim bu açıklamaya bir cevabım var.

Türkçemizin o güzel deyişlerinden biriyle, “özrün kabahatinden büyük” diye. İşte Pagasus’a cevabım bu.

Şimdiye kadar verdiği her konudaki ilanlarda en ince ayrıntıyı bile gözden kaçırmayan ve en önemlisi borsada halka arz durumda olan Pegasus böylesine kolay bir hatayı nasıl yapar?

Üstelik bu haberin çıktığı gün şirket KAP’a yaptığı açıklamada olağanüstü toplantı kararını duyurdu. Takip eden günlerde ise çok sayıda çalışanını işten çıkardı.

Şirket çalışanlarında tam bir huzursuzluk olduğunu, “yönetim tarafından acaba bizde çağıralacak mıyız” kaygısıyla hergün iş başı yaptıklarını da biliyorum.

Ve yine bu haberden 3 gün sonra AirTürkHaber’in özel haberiyle duyduk, şirket teslimat sırası gelen CFM Leap serisi motorlu, 4 adet A320neo uçağını iptal etti, almadı.

Pegasus’da neler oluyorsa umarım biran önce son bulur ve şirkette, çalışanlarıda eski mutlu huzurlu günlerine geri döner.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları