YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

TEMEL KOTİL..

Geçtiğimiz haftanın son mesai gününe çeyrek kala, Türkiye ve sektörel açıdan baktığımızda dünyayı da ilgilendiren haber bomba gibi AirTürkHaber’in yazı işleri masasına düştü.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, görevinden ayrıldı..

Şimdi burada bir soluk almamız gerektiğini düşünüyorum.

Türk Hava Yolları’nda 2015’den bu yana  tam 11 yıl boyunca görev yapan ve görev sürecindeki grafiğe baktığımızda THY’nin kesintisiz gaz açtığı dönemlere imza atan Kotil hakkında zaman zaman görev bırakmasıyla ilgili çeşitli spekülatif haberler çıktı.

Yok siyasete atılıyor denildi, olmadı milletvekili oluyor denildi, fakat Temel Kotil tüm bu söylentiler devam ederken, önce Candan Karlıtekin, ardından Hamdi Topçu gibi güçlü isimler THY Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinden alınırken, Kotil yoluna devam etti.

Bir uçak mühendisinin havayolunun ticari tepe yönetiminde ne kadar başarılı olabileceğini ortaya koyan Temel Kotil, bu kez ortalıkta hiç spekülatif haberler yokken görevden ayrıldı.

Şimdi önümüzdeki fotoğrafa bakarsak, Türkiye’nin kendi uçağını yapma ve milli havacılık sanayinde büyük adımlar atmak için ayağa kalktığı bir dönemde, Temel Kotil gibi bir ismin ülkemizde bu konudaki en üst nokta olan TUSAŞ’ın tepe yönetimine atanması aslında Temel Kotil’e olan güven ve beklentinin açık kanıtı.

Öyle ya, başta THY olmak üzere dünya havayollarının uçak ve uçak sanayindeki ihtiyaçlarını yakından bilen bir ismin, Türkiye’de milli üretim için her yönüyle atağa kalkan kurumun yönetimine gelmesi başka neyi ifade eder?

Yoksa dünya geneli ve ülkemizde, hava yollarında sert dalgalanmaların yaşandığı böyle bir dönemde “dere geçerken at değiştirilir mi” misali bir görev değişikliği neden yapılır ki?

Temel Kotil’e bu önemli görevinde başarılar, THY yönetimi ve yeni genel müdürü Bilal Ekşi’ye de yeni yapılanmanın hayırlı uğurlu olmasını gönülden dilerim.

Son bir not ise Temel Kotil’in veda açıklamasıyla ilgili.

Öyle dikkatli okumaya filan gerek yok. Satır aralarına sıkıştırılmış mesajlarda yok. Bütününü göz ucuyla bile okusanız ortaya çıkan net anlam şu; “Böyle aldım, böyle bıraktım. Bundan sonra bayrak sizde” diyor. Sorumluluk ağır gözüküyor.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları