YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

TRABZON-SHGM

SHGM, Trabzon kazasıyla dikkatleri üstüne topladı.

İşini iyi yapıyor mu?

Denetlemeler ne alemde?

Şirketler FDL’in suyunu çıkardı mı?

Pilotların yorgunluk durumu had safhada mı?

Son pegasus kazasının nedenlerini tüm ayrıntılarıyla masaya yatırdı mı?

Ayda 130 saat uçan kaptanlar olduğu bizzat kendileri tarafından iddia edilirken SHGM bunları duyuyor mu?

Trabzon kazasında yorgunluk emaresi var mı?

Son zamanlarda yaşanan başta THY olmak üzere “yorgun kaptanlar” hakkında inanılmaz mailler alıyoruz. (Hepsini de tek tek inceliyoruz, sonucunu da sizlere paylaşacağız.)

Her şey bir tarafa, gerçekten ucuz atlatılan bu Trabzon kazası incelemesinde SHGM’ye çok “detaylı” işler düştüğüne inanıyorum.

Kuşkusuz her kaza tüm detaylarıyla incelenir-inceleniyordur. Ama bu başka. Çünkü pilotların aylık uçuş saat limitlerinin değiştirlmesi kararı SHGM’ye ait.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

Üstelik havayollarının kural koyucusu olan SHGM, şirketlerdeki başkanlık-müdürlük makamlarının değişikliğini 45 günlük bir süreyle sınırlarken, kendi kurumuna (yazıyı yayına verdiğimiz tarih itibariyle) 15 aydır neden hala bir genel müdür atayamadı, yoluna neden hala “asaleten” devam ediyor?

25 Ekim 2016’da SHGM Genel Müdürlüğü’ne vekaleten atanan Bahri Kesici’yi kısmen tanırım ve çalışkanlığıyla bilirim. Sözüm kendisine değil. Eğer makamının hakkını verebiliyorsa neden 2 yıldır vekaleten görev başında.

Şirketleri 45 günle sınırlayan SHGM, iş kendisine gelince kuralı nasıl bozabiliyor? Bunun anlaşılabilir bir tarafı var mıdır?

Son söz TALPA’ya..

Bu kazayı pilotaj açısından nasıl değerlendirdiklerini açıkçası çok merak ediyorum. Eğer paylaşırlarsa, sizlere aktaracağım.

Her kazada bu kadar şanslı olmamız mümkün değil gibi gözüküyor. Aman dikkat diyorum. Bu kaza her yönüyle doğru okunmalı diyorum.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları