YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

TRABZON

Ankara’dan 22.34’de kalkan ve Trabzon’a 23.26’da inen Pegasus’un B737-800 tipi uçağı “garip” bir şekilde pistten çıktı, son derece ciddi bir tehlike atlatıdı.

Hatta tehlikenin boyutunu hepimiz gün ağardığında ortaya çıkan fotoğraflarda daha net anladık.

Açıkçası ilk kez, bir yamaçta gövdesi bütün bir şekilde asılı kalan bir uçak fotoğrafıyla karşılaştım

“Garip” olarak nitelendirmemin nedeniyse, uçağın bakımı yeni yapılan pistin son çeyreğinde keskin bir sola dönüşle dik yamaçtan direk denize yönelmesi.

Uçağın burnu denize birkaç metre kala durması, herhangi bir patlama yaşanmaması bukez gerçekten “faciadan dönüldü” başlığının hakkını verdi.

Kuşkusuz bu “garip” kazanın nedeni teknik incelemeler sonucunda ortaya çıkacak. Nedenini biz öğrenebilecek miyiz, orası şimdilik muallak.

Özellikle bu tip olayların ilk anlarında gelen bilgiler tamamen karışıktır, kimsenin bir dediği diğerini tutmaz. Cumartesi gecesi de aynı şeyler yaşandı.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “pistimizi birazdan açılacak” dediğinde saat 00.50 ve uçak boylu boyunca pistin yanındaki yamaçta yatıyordu.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan gümrükçü oğlu. “Pist açık trafiğe mani bir durum yok”dedi. Saaat 00.30’du.

Akıl dışı bu açıklamalara THY’den 00.21’de yapılan “Trabzon uçuşları durduruldu” bilgisiyle nokta konuldu.

Valinin ve belediye başkanının nerdeyse birazdan açılır demeye getirdiği pist, Pazar günü saat 09.00 itibariyle açıldı.

Trabzon’un yerel yöneticileri muhtemelen ya bu işi küçümsemişti, yada böylesi bir pistten çıkışın ne anlama geldiğinden bi haberlerdi.

Pegasus yaklaşık 2 saaat sonra toparlanabildi, “Haberi doğrulamaktan üzgünüz” dedi.

Yine sosyal medya sağolsun, kaza sonrası yayılan görüntülerde kabin ekipleri tahliyelerde görünmezken sadece “uçağı hızlı bir şekilde arka kapılardan terk edin” anonsları duyuldu.

Gerisi yolcuya bırakılmıştı. İtişler-kakışlar, “yürüsene kardeşim” gibilerinden çoğu küfürlü bağırışlarla uçak boşaldı.

Buna bir “Pegasus ekibinin tahliye başarısı” denir mi? Açıkçası ben diyemem.

Kulaktan dolma ilk bilgiler, uçağın sert iniş yaptığı ve ön dikmesinin bu sert inişle koptuğu yönünde oldu. Yağışlı havalarda sert inildiği bilinir. Bu bilgide sert inişin biraz abartılmış olduğu yönde. Bir vatandaşınsa evinden çektiği videoda sağ motorda iniş anında patlama görüntüsü ve sesler net  ama uçak neden sola döndü, bilmiyoruz.

Pegasus’ta bu soruların hepsinin cevabı şu an itibariyle mutlaka çok net bir şekilde vardır ama paylaşılıcak mı onu da bilmiyoruz.

Islak ve soğuk bir Cumartesi gecesi Trabzon’da bunlar yaşandı.

Pegasus yolcularına gerçekten geçmiş olsun.

Fotoğraf buysa, Allah bizi beterinden korusun.

Hepinize iyi uçuşlar olsun.

Yazarın Diğer Yazıları