YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

UZAYDAN BAKINCA

Geçtiğimiz hafta AirTürkHaber 3. havalimanı inşaatının Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli astranotlardan Amerikalı Randy Bresnik’in İstanbul üstünden geçerken çektiği fotoğrafı manşetine taşıdı.

Astronot Bresnik, UUİ’den çektiği fotoğrafta amacı genel olarak İstanbul Boğazı’nı görüntülemek olsa da AirTürkHaber fotoğraftaki ayrıntıya dikkat çekti.

İstanbul’un kuzey batı ucunda çok net bir şekilde yer alan fotoğrafta devasa havalimanı inşaati kuşkusuz insanı gururlandırıyor.

İnşaat alanın büyüklüğü yerden yaklaşık 350 km yukarıdan çekilen fotoğrafta bile net bir şekilde göze çarparken, aynı fotoğrafta göze takılan başka detaylarda var tabi.

İlk kez dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan 3. Havalimanımızın tam olarak İstanbul’un neresinde yer aldığını öncelikle ben anlamış oldum.

29 Ekim 2018’de ilk etabının tamamlanıp hizmete girmesini beklediğimiz yeni havalimanı hakkında hemen her hafta “şurası bitti, burası tamamlandı” gibilerinden haberler yayınlanıyor, yayınlıyoruz.

Fakat bu fotoğrafta takılıp kaldığım bir konu var.

Hepimiz biliyorduk fakat fotoğrafta apaçık karşımıza çıkan, yeni havalimanın İstanbul’un bayağı bir dışında olduğu.

Gün gibi hatırlıyorum. Temeli atıldığında havalimanına ulaşımda sorun yaşanmaması için 3-4 şeritli yollar, saatte 120 km hızla İstanbul’un merkezine ulaşacak metro hatlarının açılacağı söylenmişti.

Şimdi düşünüyorum da, bizler havalimanın her karışının tamamlanmasıyla ilgili haberleri sürekli yaparken, eksik olan çok önemli bir şey var.

Havalimanına ulaşımla ilgili en ufak bir gelişmenin haberini değil yayınlamak, alamıyoruz bile.

29 Ekim 2018’e şurda hiçbişey kalmadı. Peki ulaşım nerede? Hani 3-4 şeritli yollar, bıraktım 120 km’yi saatte 60 km’ylede gitse de metro?

İnşaatları ne alamde? Yapılıyor mu, yürüyor mu, nedir son durumu? En önemlisi  havalimanı inşaatının hızını yakalayabiliyor mu, var mı bilen?

Sakın yanlış anlamayın. 3’ncü havalimanını, yerini, yurdunu, kuş göçü yolunda olmasını, kuzeyin sert coğrafyasının etkisi altında olacağını savunanlardan değilim.

Dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan ve inşaatına karar veren büyüklerimiz, bunların da bir çaresini bulacaktır diye düşünenlerdenim.

Fakat dediğim gibi fotoğrafa baktıkça, içimi saran düşünce nasıl ulaşacağımız ve bu konuda henüz çalışmaların hangi noktada olduğuna dair bir bilgi sahibi olmamamızdır.

Sahi, 29 Ekim 2018’de nasıl ulaşacağız İstanbul’dan dünyanın en büyük havalimanına? Var mı bir bilen?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları