YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

VİZE?

Hemen arkamıza dönüp bakarsak, şu geçtiğimiz Haziran ayının sonlarına doğru Avrupa Birliği ülkelerine Türk vatandaşları vizesiz girebilecekti, gelişmeler o yöndeydi.

Açıklamalar ardı ardına hep bu yönde yapıldı. Hepimiz manşetlerimize taşıdık. Defalarca “işte iyi haber” başlıklarını kullandık..

Fakat ne olduysa oldu işler beklediğimiz, haberlerini yayınladığımız gibi gelişmedi. Vizesiz seyahat sessiz sedasız nasıl olduysa bir başka bahara kaldı..

İş insanları, cebinde parası olan gezginler, masum Türk turistler yine konsolosluk kapılarında tırmalamaya devam edecek gibi görünürken, geçtiğimiz hafta oldukça ilginç bir olay yaşandı.

Son dönemde arka arkaya açtığı tarifeli dış hat uçuşlarıyla dikkat çeken bir özel havayolu şirketimizde yaşandı bu olay.

Bu özel şirketimiz başlattığı dış hat uçuşları nedeniyle yaklaşık 25 kabin görevlisi için Alman Konsolosluğu’ndan 6’şar aylık vize talebinde bulundu.

İşleri gereği son derece doğal hakları olan bu şirket çalışanlarının vize işlemleri normal prosedürlerle devam etti.

Havayolu çalışanlarının kabin görevlilerinin “vizelenmiş” pasaportları alınmaya gidildiğindeyse tam bir şok yaşandı.

Vizeler verilmişti verilmesine de, sonrasında ne olduysa vizelerin üstü “kırmızı kalemlerle” çizilmiş ve “iptal” yazısı kondurulmuştu.

Alman konsolosluğu yetkilileriyse bu durumu “Uçucu ekiplerin bulundukları ülkelerde 72 saat kalma hakları var. O yüzden vizeler iptal edildi” açıklamasına şirket yetkilileri her nekadar, “biz aynı zamanda charter uçuşlarda yapıyoruz ekiplerin kalış saatleri değişebilir, o yüzden bu vizelere ihtiyaç var” deseler de sonuç olumsuz oldu.

Ben bunca zamandır verilmiş vizenin daha konsolosluktan çıkmadan üstünün çizildiğine “iptal” edildiğine doğrusu pek tanık olmadım.

Üstelik bu kişiler alenen ortada olan görevlerini yerine getirebilmek için yaptılar bu vize başvurularını.

Çalıştıkları şirketse Türkiye’nin önemli havayollarından.

Ama yinede Alman konsolosluğu yetkilerinden aldıkları cevap “hayır” oldu.

Filosunda çok sayıda “Airbus” uçuran şirketin olmazsa olmaz uçuş ekiplerine “Almanya” vize vermedi.

Vize de son durum bu.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları