YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

ARTIK UÇAMAYACAK

28.05.2018

Onur Air..

Geçtiğimiz hafta Cidde’de kötü tehlike atlattı.

Havacılık haber sitelerinin de rengi attıkları başlıklarla ortaya çıktı.

Şöyle ki: “İşte burun üstü indiren kaptan bu”, “Onur Air kaptanı faciayı önledi”, “Onur Air pilotu maharetini gösterdi”, “Cidde’de korkulan olmadı”

AirTürkHaber: “Onur Air’in Saudia adına uçan A330’u burun üstü indi”

Ayıptır ya.

Adama sorarlar, böylesi tehlikeli bir durumda bu kadar iyimser başlıkları, daha sıradan olaylar da neden diğer şirketler içinde atmazsınız diye.

Mesele ciddi. Kuşkusuz pilot arkadaşın yeteneği ve zekası olası kötü şeylerin önüne geçti, kendisini bir pilot olarak kanıtladı.

Fakat bunu öncelikle değerlendirip takdir edecek olan şirketi ve şirketinin verdiği bilgiler doğrusunda da biziz.

Öncelikli meselemiz kaza. O yetenekli pilotu ve arkasındaki 141 yolcu ve 10 mürettebata ecel teri döktüren durum.

Siz hiç A330 gibi bir uçakta burun üstü indiniz mi? Dünya yıkılıyor zannedersiniz o an yolcu kabininde.

Kazanın oluş biçimi çok net; Pilotlar kalkış sonrası hidrolik arızası yaşayınca Cidde’ye yöneliyor. İniş takımları açık görünse de, ön dikme kilitlenmedi ikazı veriyor ve uçak burun üstü iniyor.

Burada sorun teknik değil mi?

Aynı gün, 24 saat içerisinde yine Onur Air’e ait A321 tipi uçağı Antalya-Chelyabinsk seferini yaparken kabin basıncının düşmesiyle Volgograd Havalimanı’na acil iniş yaptı.

Peki bu sorun ne kaynaklı?

Tabi bunlar bildiklerimiz.. Belli ki Onur Air, teknik kaynaklı sorunlar yaşıyor. Yoksa bütün bu olanlara tesadüf demek çok kolay değil.

Kazanın ertesi günü şirketin Genel Müdürü Teoman Tosun, Cidde’ye gitti. Öğrendiği de şu oldu; TC-OCH artık uçamayacak. Havacılık deyimiyle “Kal” oldu.

İniş anında ön dikmenin çökmesiyle, motorların aldığı ağır hasar uçağın gökyüzüne veda etmesine neden oldu.

Onur Air’in, Saudia adına yaptığı uçuşlarda bu kazayla beraber aynı şekilde ağır hasar aldı. Bir A330’u devre dışı kaldı.

Bu arada tüm bu olup bitenlerin ayrıntılarını, biri vücudundaki kırıklar sonucu ciddi olmak üzere 52 yolcunun tahliye sırasında yaralandığını Sudi medyasından öğrendik.

İşin ilginci, uluslararası medyada da geniş yer alan bu olayda Onur Air’in iletişiminden sorumlu arkadaşlar, “muhtemelen iletişimden çok pazarlama işlerine yoğunlaştıklarından olsa gerek” bu önemli konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı.

Onur Air iletişim yine sınıfta kaldı.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları