YAZARLAR

Slide thumbnail

BAKIN UÇUŞ EKİPLERİ NE DİYOR

13.05.2019

“Gözümüz, bebeğimiz” İstanbul Havalimanı AirTürkHaber’de gündemini korumaya devam ediyor.

Bu defa sıkıntı ekiplerden..

Oraları gezip göremesek de, AirTürkHaber okuyucularından alıyoruz bilgileri.

Türk Hava Yolları hariç, özel ve yabancı havayollarının uçucu ekipleri ofislerine ve uçuşa gittikleri yollardan, “çöp asansörü”nden fena halde şikeyetçi.

Uçuş psikolojilerini bile derinden etkilemeye başlayan kapılar, kapılar, kapılar arkasındaki yolları, karanlık izbe ve tıpkı bir AVM’nin mal kabul bölümünü andırıyor.

Terminaldeki özellikle bir fast food lokantasının havalandırmasını soluyarak kat ettikleri koridorun sonunda bildiğiniz çöp asansörüne binmek durumundalar.

Dünyanın hemen hiçbir noktasında karşılaşamayacağınız bu sorun, ekipler arasında kendisini iyiden iyiye hissettirmiş durumda.

Daha öncede bu köşeye taşıdığım sıkıntılarında kuşkusuz haklılar. Sorunu çözmek de zor değil. Yeterki İGA yönetimi bu soruna odaklansın.

İşin terminal kısmında yaşananlar şimdilik bu. Birde dışarıdan gelen bilgiler var.

Mesela 03-04 pistinde CAT III alçalma da sorun var mı?

Konuyla ilgili yakında pilotlar tarafından raporlaştırılacak olan pistin önünde bulunan mania 50 feet olarak karşılarına çıkıyor, uçak bu maniayı yer (iniş noktası) olarak algılıyor mu?

Konuyla ilgili en basit cevap; Simülatör uygulamalarının (özellikle B737-8 serisinde) açık olduğu ve iddia olarak ortada kalacak tarafının olmadığı yönünde.

Pilot arkadaşların göz radarlarına ise leylekler takılmaya başlamış, yetkililere iletiyorum.

Birde şunu ekleyip, bu haftaki yazıyı nokatalayalım..

Geçtiğimiz hafta İstanbul Havalimanı’ndan Washington’a kalkacak olan A330 tipi uçaktan bir arkadaşım aradı.

Söylediği aynen şu; “Daha önce hiç duymadığım bir anonsu aktarıp telefonu kapatıyorum” dedi ve devam etti, “Washington uçuşu için pist başına geldik, kaptan frenlerin soğuması için kısa bir bekleme süremiz olacak, sonrasında kalkış için hazır dedi. Garipsedik, normal mi bu, daha önce yaşadın mı?” diye sordu.

Ne diyim, “iyi uçuşlar olsun” dedim.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları