YAZARLAR

Slide thumbnail

BOEING ETTİĞİNİ BULDU

18.03.2019

Etiyopya Hava Yolları’nın 11 Mart’ta düşen ve ABD’li üretücinin tek koridorda en yeni ve iddialı modeli B737 MAX 8 için kara sayfanın açıldığı ilk gün oldu.

Aslında bu kara sayfa 5 ay önce Endonezya’da düşen Lion Air uçağında hayatını kaybeden 189 kişinin ardından açılıyordu fakat, Boeing’deki hünerli eller bu sayfayı kapatmasını becerdi.

İncelemenin ardında kaza pilotaj hatasına bağlandı, Lion Air “yok-hayır” demesine rağmen geçmişi de pek parlak bir havayolu olmadığı için sesini duyuramadı.

İş Etiyopya’da düşen B737 MAX 8’e gelince değişti.

Önce Lion Air bayrak açtı, “beni dinlemediniz” dercesine filodaki B737 MAX 8’leri hemen yere indirdi, “uçurmuyorum” dedi.

Arkasından Çin takip etti. Derken dünya B737 Max 8’leri yere indirdi.

İndirmekle de kalmadı. Dünya havacılık tarihin de, kaza sonrası düşme ihtimali nedeniyle ilk olarak İngiltere hava sahasını Boeing’e kapattı.

THY, İstanbul’dan Birmingham ve Gatwick’e giden MAX uçaklarını Almanya ve Çekya semalarından geri çevirdi. Tabi bu geri çevirme kararanı hava sahaları kapatıldığı için mi yoksa THY’nin önlemi olarak mı alındığı gargaraya gitti.

THY’nin Londra uçaklarını ise Moritanya/Nuakşot’a giden B737 MAX 8 takip etti.

THY 12 uçağının 10’unu İstanbul Havalimanı’na gönderirken, 2’sini Atatürk’te park alanına çekti.

Son olarak Trump’ın açıklamasıyla ABD’de ilk kez Boeing yere indi.

Tüm avrupa hava sahasını bu uçağa kapattı. Boeing’in hatasını örtbas etme çabası 346 insanın canına mal olurken, hisse senetleri tepe taklak oldu, zarar 10 milyarlarca doları geçti, Boeing hayatının soğuk duşunu yaşadı.

Bir hafta geçmeden kazanın oluş nedenini inceleyen ABD’li yetkililere göre enkazda bulunan parçalar ve uçuş kayıtları her iki uçağın da son anlarda benzer sorunlar yaşadığını gösterdi.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililerin ifadelerine göre uçağın burnunda bulunan ve aracın stabil bir şekilde seyretmesini sağlayan parça kazadan sonra olağandışı bir pozisyon almış şekilde bulundu.

189 kişinin yaşamını yitirdiği Lion Air kazası incelemesinde, söz konusu parçanın da çok benzer bir şekilde pozisyon almış olduğu ortaya çıkmıştı.

Peki Lion Air’de susan Boeing ve dünya, Etiyopya kazasında niye ayağa kalktı?

Bana kalırsa bu sorunun cevabı uçaktaki 157 yolcu arasında bulunan; Kanada’dan ABD’ye, Almanya’dan Çin’e, Fransa’ya, Avusturya’ya, İsveç’e, İsrail’e, İspanya’ya, İrlanda’ya, İtalya’ya, Norveç’e, İngiltere’ye kadar varan 35 farklı milletten insanın hayatını kaybetmesinde saklı.

Çünkü, Etiyopya’da düşen B737 MAX’de dünya düştü, Lion Air’de ise Endonezya.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..Yazarın Diğer Yazıları