YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

ÇEŞME’NİN MUSLUĞU

26.02.2018

Çeşme, Ege’nin en ağaçsız bölgesi olmasına rağmen, ziyaretçilerin popülasyonuyla gözde tatil bölgesi sıralamasında yıllar içinde üst sıralara yerleşti.

Havayoluyla ulaşımın İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 50 dakika mesafede olması ziyaretçi sayısının artışında kuşkusuz etken oldu.

Şimdiyse gündemde “Çeşme’ye özel” havalimanı var.

Meseleye girmeden altını çizeyim; Asla karşı değilim.

Mümkünse her yere havalimanı yapılsın, mevcutlar daha da genişletilsin-güzelleştirilsin.

Yeni yapılacak olanların noktalarıysa daha bir özenle seçilsin.

Mesela, Çeşme ulaşımda ilkleriyle öne çıkmıştır hep. Ülkemizin çok önemli ulaşım noktalarında bölünmüş otoyollar bile yokken, Çeşme’den sonra çıkışı olmayan otoban yapılmıştı.

Türkiye’nin sadece İzmir’den gelinip, geri dönülen ilk otobanıydı. İyi de olmuştu. Bugün bile yüksek sezonda ihtiyaca ancak cevap verirken, İzmirlilerin arka bahçesi konumunda hafta sonları da bayağı iş yapıyor.

Havalimanına dönersek, geçtiğimiz hafta bu konuda ajanslara turizmciler, “Çok iyi olur Çeşme’yi turizm açısından uçurur, karşısında Sakız Adası var havalimanına sahip, zaten Sabiha Gökçen’e de karşı çıkılmıştı” gibilerinden beynimizi zorlayan açıklamalarda bulundu.

Tekrar hatırlatayım; Karayoluyla İzmir Adnan Menderes ile arasında 45-50 dakikalık mesafede olan Çeme’den bahsediyoruz. (Bodrum Havalimanı ile Bodrum merkezin mesafesiyse 35 dakika.)

Devam edelim..

Yapılacak her yeni havalimanının yeri özenle, yıllar süren araştırmalarla seçilirken 41 bin nüfuslu Çeşme’nin birden bire neden öne çıktığını anlayamamış durumdayım.

Çünkü, aynı bölgede Kuşadası, Didim, Aydın, gibi yılın 12 ayı havayolu ulaşımını dolduracak bu üçgenin tam ortasında yer alan Söke varken, neden Çeşme?

Söke’de nereden çıktı?, derseniz kısaca izah edeyim.

Aydın’a havayoluyla ulaşımın en yakın noktası İzmir. Aradaki mesafe 1 saat 15 dakika. Söke’ye ise 30 dakika mesafedeki Aydın’ın nüfusu 1.080.839.

Kuşadası, bölgenin en az Çeşme kadar popüler noktası. Havayolu ulaşımı İzmir’den. Adnan Menderes-Kuşadası 1 saat 10 dakika. Söke-Kuşadası 30 dakika. Nüfusu ise 109.058.

Selçuk, yabancı ziyaretçiler için hem dini hemde tarihi bir cazibe merkezi. Her yıl çektiği yabancı turist sayısıyla ipi göğüsleyen Selçuk’un hava ulaşımı İzmir’den. Havalimanına mesafesiyse 50 dakika. Söke ise 35 dakika mesafede.

Didim, yakın çevre beldeleriyle her yıl yüzbinlerce yerli-yabancı turist çekiyor. Havayolu ulaşımı ağırlıklı olarak Bodrum Havalimanı’ndan yapılsa da, İzmir Adnan Menderes’de sıklıkla kullanılıyor.

Bodrum Havalimanı’na 1, İzmir Adnan Menderes’e 1 saat 30 dakika mesafede olan 79.464 nüfuslu Didim, Söke’ye sadece 30 dakika mesafede.

Söke ise, 118.855 kişilik nüfusuyla bölgenin başta pamuk olmak üzere tarım üretimi ve ihracatıyla parlayan yıldızı.

İşte Söke üçgeni bu.

Buraya yapılacak olan bir havalimanı; Aydın’ın, Kuşadası’nın, Selçuk’un, Söke’nin, Didim’in ve çevresindeki binlerce beldenin havalimanı demek.

Tamamen tarafsızım. Bana göre Çeşme’ye yapılacak olan bir havalimanı, evinin önüne yapılacak bir havalimanı anlamındadır. Ama yinede yapılmak isteniyorsa yapılsın.

Fakat bu turizmci arkadaşlar ve havalimanı yapılsıncılar, Çeşme’nin musluğunu fazla açtı gibi geliyor bana.

“Kör göze badem göz” demenin kimseye faydası yok.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları