YAZARLAR

DEĞERLENDİR’ME TOPLANTISI..

28.10.2019

THY’nin patronu Aycı geçtiğimiz hafta şirketin 2019 yılı finasal hedefleri. MAX sorunu ve yeni İstanbul Havalimanı ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Taşınma sonrasında İstanbul Havalimanı’nda yaşanan uzun taksi sürelerinin yapılan çalışmalarla 18 dakikaya kadar düşürdüklerini, doğu pisti bittiğinde ise bu sürenin makul seviye olan 15 dakikaya kadar ineceğini, dış hattan dış hata yüzde 7 oranın da artış yakaladıklarını, yolcuların geniş ve ferah havalimanından memun kaldıklarını, maliyetler artsada bu memnuniyetin geri dönüşümünün önemli olduğunun altını çizdi.

Ve tabi İstanbul Havalimanı’nın ilk sınavını vereceği kış operasyonlarına da değindi Aycı; “Tamamen hazırız, en sertini bekliyoruz” dedi.

B737 MAX’lerin canlarını fena sıktığını söyledi. “Ciddi zarar etmemize neden oldu hedefimizi 4 milyon saptırdı” dedi.

Güzide basınımızın havacılık medyasından “yolcu” olmanın dışında hiç bir şey bilmeyen eşsiz karakterli elemanlarıysa toplantıda Aycı’ya “Diğer kullanıcılar Boeing’e zararları konusunda fena çatarken siz THY olarak ne yapıyorsunuz? Talepleriniz neler?” demedi.

Aycı 2019 değerlendirmesinde daha önce değindiği bir meseleyi, ismini vermeden “bir kez daha” tekrar gündeme getirdi.

İç hatlarda rakip havayolu şirketlerin karlı olmayan destinasyonlardan çekilip rotayı dış hatlara çevirmesi, Anadolu’daki vatandaşların ucuz fiyatlı uçak biletine erişmesinin önünde engel olduğunu söyledi.

İlker Aycı, bu konuda düzenleyici üst kurulları da göreve çağırdı.

Aycı o havayollarının isimlerini vermedi ama ben buradan söyleyeyim; Lafı elbette Pegasus’a değildi. Eleştirisinde direk Atlasglobal ve Onur Air vardı.

Haklı mı, haksız mı o tartışılır ama toplantıdaki güzide basın elemanları, “İstanbul Havalimanı’ndan da halen Ankara uçuşlarını tekelinizde tutuyorsunuz, özel havayollarına bu hak İST’den de verilecek mi” diye sormadı.

Ayrıca iç hatlardaki kan kaybının nedeni de elemanlar tarafından sorulmadı.

Ve gelelim o toplantı da direk sorulması gereken fakat asla o arkadaşların akıllarına bile gelmeyen önemli soruya.

Geçtiğimiz yıl Antalya’da düzenlenen ve başlangıcında da, bitişinde de önemli şaibelere neden olan Eurasia Airshow’a THY’nin verdiği ciddi desteğin önümüzdeki yıl 13’ncüsü düzenlenecek olan İstanbul Airshow’a da verilecek mi?

Dünya havacılık fuarları takviminde kendisine önemli bir yer edinen İstanbul Airshow’un ev sahibi kabul edilen Türk Hava Yolları, Atatürk Havalimanı’nın müsaitliği nedeniyle 2020’de açık ara öne çıkabileceğine değinen olmadı.

Açıkçası çok garipsedim koskoca THY’nin 2019 değerlendirme toplantısını.

Çünkü bırakın THY’yi, şimdiye kadar Lufthansa’nın bile Frankfurt’ta düzenlediği yıl sonu değerlendirme toplantılarına katılmışlığım vardır.

Akla hayale gelmedik sorular sorulurdu o toplantılarda ve hepsine de tek tek cevaplar verilirdi.

Üstelik yönticilerin bile gazetecilere sorular sorduğu olurdu. Tam bir beyin fırtınası şeklinde geçerdi değerlendirme toplantıları.

Bunları düşününce geçtiğimiz hafta yapılan THY değerlendirme toplantısı, İlker Aycı’nın anlattığı, değerli medya elemanlarının dinlediğinden öte bir şey değil mi?

Neyin değerlendirmesi yapıldı o toplantı da, gerçekten merak ediyorum.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..Yazarın Diğer Yazıları