YAZARLAR

Slide thumbnail

Slide thumbnail

EĞER BİZE BUNU DEDİRTİRLERSE..

15.10.2018

İstanbul’un yeni havalimanı açılışa geri sayıma başlarken, ilk uçuşa ise açılış sonrasında iki gün kaldı.

Kuşkusuz heyecan dorukta. Aynı şekilde ilgi de. Bunu THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin geçtiğimiz Cumartesi günü paylaştığı twitinden biliyoruz.

Biletler satışa çıktığında ilk iki gün içerisinde 1640 kişi uçuş tarifesine göre Ankara, İzmir, Kıbrıs ve Bakü hattında bilet satın aldı.

İlgi güzel olmasına güzel de, eksik olan bir şey var. Muhtemelen bu 1640 kişi bu hafta içerisinde daha yüksek rakamlara ulaşacak.

Eksik olansa, havalimanına ulaşım için şu ana kadar henüz bir açıklama yapılmamasında.

Daha önce açıklandı, İstanbul’un 18 noktasından 150 belediye ve özel ulaşım otobüsleri yeni havalimanına hergün sefer yapacak.

Fakat bu açıklamalar (doğal olarak) yeni havalimanı tam anlamıyla uçuş trafiğine başladığında yapılacak şeklindeydi.

Şimdi şartlar değişti. 31 Ekim’den itibaren anlaşılan günde yaklaşık THY 5 uçuşunu buradan yapacak.

Sadece İstanbul varışlı aktarmasız yolcular hedef alınacak gibi görünüyor. Ama bu yolcular da İstanbul gibi devasa bir şehre dağılacak yeni havalimanından.

Nasıl olacak?

Havalimanına daha önce açıklanan bu kapsamlı ulaşıma 31 Ekim’de başlanılsa, beş uçak yolcusu için işletmeciler adına karlı olmayacak. Şu anda ise bildiğim kadarıyla sadece Mecidiyeköy’den yeni havalimanı bölgesine belediye otobüs seferi var.

Araçlarıyla gelecek olanlar için en basitinden otopark (tamamlandıysa) ücretinin günlük veya abonelik şeklinde henüz açıklanmamış olması da başka bir soru işareti.

Bunu açıklamak için THY’nin sefer başlatmasıyla teknik olarak bir ilgisi olduğunu zannetmiyorum. Yeni havalimanında otopark ücretleri şimdiye kadar çoktan açıklanmalıydı diye düşünüyorum.

Bu durumda 31 Ekim’den itibaren yeni havalimanını kullanacak olan özel araç sahiplerini otoparkta bir sürpriz bekliyor olacak. Ne kadar ödeyeceğimizi an itibariyle bilmiyoruz.

İstanbul şehir merkezinden (Taksim, Beşiktaş gibi) taksi ücretiyse 180-200 tl aralığında.

E şimdi 59’a bilet alıp, 200 Lira taksi ücretini vermeye inasanın eli de gitmez.

Açıkçası; Yeni havalimanını istiyoruz ama çok soru işareti var. Bu soru işareterini kaldıracak olan da İGA.

Çünkü THY yeni havalimanından yapacağını açıkladığı hatlarla topu İGA’ya atmış durumda. Şimdi sıra ulaşım ve otopark meselesinde, cevapları da İGA’da.

Yeni havalimanın da kusursuzun peşindeyim ben. Öyle olması gerektiğine de inanıyorum. Eğer bize, “Ah neredesin Atatürk Havalimanı” dedirtirlerse, işler ters gidiyor demektir.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları