YAZARLAR

Slide thumbnail

FEDEX 705

18.02.2019

Fedex Havayolları’nda uçuş mühendisi olarak çalışan Auburn R. Calloway mesleğine ilerlemek ve pilot olmak istemektedir. Daha önce Deniz Kuvvetlerinde de kısa süreli pilot olarak çalışmış ve buradan aldığı belgelerde oynama yapmış ve uçuş saatlerini şişirmiştir. Eğitim ve İşletme yöneticileri bunun farkına varmış ve kendisine disiplin soruşturması açmıştır. İşten atılma korkusuyla, Calloway soruşturma başlamadan bir plan yapar. Şirketini cezalandırmak için bir uçağı şirketin merkezi olan binaya çakacak ve öcünü alacak, ailesi de kendisinin ve şirketin yaptığı hayat sigortalarından yaklaşık 2.5 milyon dolar kazanacaktı.

Auburn R. Calloway

1990’lı yıllarda uçak kaçırmak pek yaygın değildi. Hele hele bir kargo uçağının kaçırılması kimsenin aklına gelmezdi. 11 Eylül saldırılarından önce Amerika Birleşik Devletlerinde özellikle iç hat uçuşlarında güvenlik yok denecek kadar zayıftı.

Calloway planını yaptı ve Kaliforniya da işi olduğunu söyleyerek şirketinden 7 Nisan 1994 tarihinde Memphis, Tennessee’ den  San Jose, California’ ya uçacak “Fedex 705” çağrı adlı uçuş için pas bilet aldı. Uçuş günü yanındaki tek bagaj olan gitar kutusunun içine üç adet çeşitli büyüklükte çekiç ve bir zıpkın koyarak havaalanına gitti. Üniformalı olduğu için rahatlıkla personel geçişinden geçti ve uçuş ekibinden evvel uçağa girdi. Uçak Fedex’e ait bir McDonnell DC-10 kargo uçağıydı.

DC-10 olay tarihindeki boyamasıyla

Uçuş ekibine saldırdığında ses kaydı olmasın diye CVR (Cockpit Voice Recorder-Kokpit ses kayıt cihazı) ın sigortasını çekti. Uçuş Ekibi uçağa geldiğinde Jump Seat (Yedek ekip koltuğu) e geçti. Uçuş Ekibi Kaptan Dave Sanders, İkinci pilot James Tucker ve uçuş mühendisi Andrew Peterson’dan oluşmaktaydı. Tecrübeli uçuş mühendisi kontrollerini yaparken CVR sigortasının çekili olduğunu görerek yerine yerleştirdi. Ancak diğer ekiple konuşmakta olan Calloway bunu görmedi.

Uçuşun ilk yarım saati olaysız geçtikten sonra Calloway arkadan gitar kutusunu açıp çekiç alarak kokpite girdi ve uçuş ekibinin kafalarına vurmaya başladı. Özellikle Kaptan Dave Sanders kafasından kötü yaralandı. İlk şaşkınlığı atan ekip karşı koymaya başladı. Collaway arkaya giderek zıpkını almaya çalışırken, İkinci pilot James Tucker kendini toplayarak uçağı aniden ufkun 15 derece üzerine çekti. Bu hareketle Calloway arkaya düştüğünü görünce uçağı sağa sola yatırmaya başladı. Calloway’in kendini toplayıp kokpite yöneldiğini görür görmez uçağı terse geçirerek yaralanmasını sağladı.

Olayın temsili çizimi

Uçuş ekibi hemen Memphis kuleyi arayarak acil durum deklere etti ve iniş izni istedi. Bir kargo uçağının kaçırılmış olmasına ihtimal vermeyen Memphis kule ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Uçak yüklü ve normal iniş ağırlığının üzerindeydi. İniş için uzun bir piste ihtiyaçları vardı. Memphis kule durumu geçte olsa anladı ve uzun piste inebileceklerini bildirdi. Aynı zamanda  uçuş ekibinin isteğiyle polis teşkilatını alarma geçirdi. Uçuş ekibi uzun bir uğraştan sonra uçağı yerle buluşturdu. Hazır olan özel tim hemen Auburn R. Calloway’i tutukladı.

Calloway’ in olaydan sonra ele geçirilen kanlı  Fedex kimliği

Uçuş ekibinde çok ciddi travmaya maruz kaldı. Hepsinin kafatasında kırıklar ve diğer vücut bölgelerinde yaralanmalar vardı. Kaptan Dave Sanders’ın sağ kulağı kopmuştu. Kolları ve bacaklarında kırıklar mevcuttu. Hemen hastaneye sevk edildiler. Uzun tedavilerden sonra taburcu olan ekibin tamamı uçuş muayenelerini alamadılar ve lisanslarını kaybettiler.

Olayı anlatan filmden bir görüntü

Auburn R. Calloway adam öldürmeye teşebbüs ve uçak kaçırma suçlarından dolayı iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum oldu. ABD Hava Yolu Pilotları Derneği Dave Sanders, James Tucker and Andrew Peterson’a sivil pilotlara verilen en yüksek altın madalyayı verdi. Olay ABD, Kanada ve İngiltere’de birçok film ve diziye konu oldu. Dave Hirshman olayı “Hijacked” ismiyle kitaplaştırdı.

Olayda kullanılan N306FE tescilli  McDonnell DouglasDC-10-30F uçağında 800 bin dolarlık hasar oluştu. Uçak daha sonra modifiye edilerek MD-11’e çevrildi. Günümüzde hala Fedex için uçmakta.

N306FE

Sevgiyle kalın!

Not: Bu yazımı tüm kargo pilotlarına ithaf ediyorum.Yazarın Diğer Yazıları

Ortadoğu’da hava sahaları yeniden açıldı

Gece yarısından itibaren İran’ın İsrail’e İHA saldırısı…

Swiss Tel Aviv’i durdurdu

İsviçreli havayolu Swiss, İran’ın İsrail’e saldırısı…

İsrail semalarında sıcak gece

İran’dan gönderilen İHA ve roketlerin İsrail hava sahasına…

5 ülke hava sahasını kapattı

İran’ın İsrail’e başlattığı İHA ve füze saldırısı…

LOT Tel Aviv ve Beyrut’u durdurdu

Polonya’nın havayolu LOT, İsrail ve Lübnan uçuşlarını…

Havayollarında Ortadoğu alarmı

İran’ın İsrail’e saldırı başlaması sonrasında Ortadoğu’da…

İran’dan İsrail’e İHA saldırısı

İsrail basını İran’ın çok sayıda kamikaze İHA ile İsrail’e…

Ürdün hava sahasını kapattı

Ortadoğu’da yaşanan gerilim devam ederken, Ürdün’ün…

Peru’da Mirage 2000 düştü: 1 ölü

Peru’da Pichu Pichu yanardağının yakınlarında hava kuvvetlerine…