YAZARLAR

HAVACILIKTA GARİP OLAYLAR

10.12.2021

KAMİKAZELER

Kamikaze denilince herkesin aklına intihar pilotu gelir. Ancak Japonca da Kamikaze iki kelimeden oluşur. Kami; İlah, Tanrı- Kaze ise kutsal rüzgar anlamına gelir. Yani Kamikaze “İlahi kutsal rüzgar” manasına gelmektedir. Kamikazeler yoğun Amerikan saldırılarına mani olmak için oluşturulmuş “Japon Özel Saldırı Birimleri”nin askerleriydi ve sadece pilotlardan değil, denizden torpido, hücumbot ve diğer vasıtalarla düşmana intihar saldırıları gerçekleştiren askerlerdi. İkinci Dünya savaşı sırasında 3800 adet kamikaze pilotu intihar saldırılarında hayatını kaybetti. Hedefe gönderilen pilotlara uygun hedef bulamamaları halinde geri dönme izni verilmişti. Ancak ardı ardına dokuz görevden hedef bulamadığını söyleyerek dönen bir kamikaze pilotu; korkaklık suçlamasıyla kurşuna dizilerek öldürüldü.

Kamikazeler 

MISIR TARLASI BOMBACISI

Amerika Birleşik Devletlerinde 2 Şubat 1970 tarihinde Yüzbaşı Gary Faust, F-106 Delta Dart uçağı ile görev uçuşundaydı. Önleme eğitimi yapılırken uçak virile girdi. Yüzbaşı Gary Faust virilden çıkmak için her şeyi denedi hatta uçağın kuyruk paraşütünü bile açtı. Uçağın virilden çıkmadığını görünce 15.000 feette fırlatma koltuğunu kullanarak atladı. Ağırlığı azalan ve kaldırma merkezi değişen uçak kendiliğinden virilden çıkarak karla kaplı bir mısır tarlasına çok az hasarla yumuşak iniş yaptı. Kısa sürede hasarı giderilen uçak uzun süre görev yaptı. Mısır tarlasına indiği için uçağa “Cornfield Bomber– Mısır tarlası bombacısı” ismi verildi. Bu uçak ABD Ulusal Hava Kuvvetleri müzesinde sergilenmektedir.

 F-106 Delta Dart inişten sonra

“Cornfield Bomber” Müzede

Benzer olay bizde meydana geldi. Eskişehir Hava Üssünde görevli iki pilot, 28 Kasım 1984 de son yaklaşmada kuş sürüsüne girdi ve  motor arızası nedeniyle atladı. Ağırlığı azalan F-4 Phantom uçağı hafif hasarla piste indi. Uçak tamir edilerek tekrar uçmaya başladı ve uçağa pilot brovesi takıldı.

77-0293 seri  numaralı F-4E

Ne yazıkki aynı uçak 20 Ağustos 1986 tarihinde atış görevi esnasında tekrar kuş sürüsüne girdi. Pilotlar atlayarak kurtuldular ancak uçak yere vurarak parçalandı.

KANATSIZ İNEN UÇAK

1 Mayıs 1983 tarihinde İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı F-15D Eagle ve A-4 Skyhawk  uçakları hava muharebesi sırasında havada çarpıştılar. Hasar alan A-4 Skyhawk  pilotu atlayarak kurtuldu. F-15D Eagle da önde  pilot Zivi Nedivi arkada ise silah sistem operatörü Yehoar Gal bulunmaktaydı. Pilot derhal After Burner kullanarak uçağı kontrol altına aldı. Kaldırma kuvveti büyük ölçüde azalmasına rağmen yüksek motor gücüyle, uçağı bir roket gibi kullanarak yakınlarındaki Ramon Hava üssüne indirmeyi başardı. Uçak yerde durduğunda pist bitmişti.

F-15D Eagle’ın inişten sonraki hali

Pilot Zivi Nedivi ve SSO Yehoar Gal 

Bu uçak kazadan evvel 1982 Lübnan savaşında dört uçak düşürmüştü. Tamir edilerek tekrar uçuşa verilen uçak 1985 yılında Suriye’ye ait bir Mig-23 uçağını düşürdü.

MUCİZE

İkinci Dünya savaşı devam ederken 1943 yılında ABD hava Kuvvetleri B-17 bombardıman uçakları ile Almanya’nın Fransa kıyılarında bulunan bir denizaltı üssüne bombardıman planladılar. Ancak Alman uçaksavar ateşi ve avcı uçaklarının taaruzları karşısında dağıldılar. Taaruza katılan “Snap! Crackle! Pop!” isimli B-17 bombardıman uçağının alt döner taretinde görevli kişi çavuş Allan Magee idi.

B-17 gövde altı döner tareti

Hedef üzerine geldiklerinde uçakları delik deşik olmuş, avcı uçaklarının saldırısında bir kanat kısmen kopmuş ve uçak virile girmişti. Kendisi ufacık taretin içinde yaralıydı ve paraşütü hasar almıştı. Son bir gayretle taretin kapağını açıp kendisini 20.000 feetten boşluğa bıraktığında baygındı. Evet Allan Magee o irtifadan düşerek  Saint-Nazaire şehrinin tren istasyonunun cam tavanına düştü. Bir an baygınlığı geçti, hayatta olduğunu anladı ve tekrar bayıldı. Şehri elinde bulunduran Almanlar kendisini hemen hastaneye kaldırdılar. Uçak içinde aldığı 28 şarapnel yarası ve çarpmanın etkisiyle oluşmuş onlarca kırık, ciğer ve böbrek yetmezliği. Uzun süren tedavinin ardından Alan Magee tekrar hayata döndü 1945 de savaşın bitimine kadar esir olarak Fransa’da kaldı. Ülkesine döner dönmez pilot lisansı aldı ve havacılığın çeşitli dallarında çalıştı. 84 yaşına kadar mutlu bir hayat sürdü.

Allan Magee

İkinci Dünya savaşı sırasında uçağından paraşütsüz düşen sadece Allan Magee değildi. Mart 1944 de Berlin’i bombalamaya giden İngiliz Lancaster B Mk. II uçağı, Alman uçakları tarafından vuruldu ve dönerek düşmeye başladı. Kuyruk topundan

Lancaster B Mk. II

sorumlu çavuş Nicholas Stephen Alkemade yanarak ölmektense uçaktan atlamayı tercih etti. 18.000 feeten kendini boşluğa bıraktı. Çam ağaçları süratini düşürdü daha sonra yumuşak kar örtüsüne düşerek hayatta kaldı. Uçaktaki tüm mürettabat hayatını kaybetti ama Nicholas Stephen Alkemade 64 yaşına kadar yaşadı.

Ocak 1942 de Sovyet Hava Kuvvetlerine bağlı Ilyushin Il-4 uçağı Alman uçakları tarafından vuruldu. Mürettebat paraşütle uçağı terketti. Uçağın seyrüsefer subayı Yarbay Ivan Chisov’ da 23.000  feete atladı ama hedef olmamak için paraşütünü geç açmaya karar verdi. Ancak soğuk ve oksijen eksikliği nedeniyle bayıldı. Baygın şekilde bir yamaçtaki kar yığınlarına düştü. Vücudundaki kırıklara rağmen hayatta kaldı.

Ilyushin Il-4

1971 de LANSA havayollarının 508 nolu uçuşunu yapan   L-188 Electra uçağına 10.000 feette düşen yıldırım uçağı havada parçaladı. Bütün yolcu ve mürettebat hayatını kaybetti. Sadece sandalyesine emniyet kemeriyle bağlı olan 17 yaşındaki Juliane Koepcke yağmur ormanlarına düştü ve ağaçlar sayesinde hayatta kaldı. Yağmur ormanlarında on bir gün hayatını idame ettirdi. Sonra balıkçılar tarafından bulundu.

LANSA L-188 Electra

Juliane Koepcke hala hayatta ve 67 yaşında, Almanya’ da yaşıyor. Yaşadığı olay “Miracles Still Happen” adı altında film yapıldı.

Film Afişi

Gelelim son mucizeye…

Ocak 1972’de JAT “Yugoslav Havayolları”na ait DC-9 uçağı 33.000 feette Kopenhag-Belgrad seferini yapmaktaydı. Çekoslavakya üzerindeyken alt bagaj bölmesindeki bombanın patlaması sonucunda uçak havada paramparça oldu.

Bütün mürettebat ve yolcular hayatını kaybetti. Bir kişi hariç: Kabin memuru Vesna Vulovic!

Uçağın enkazı

Vesna Vulovic bombanın tazyiği ile uçağın arkasına fırlamış ve yere düşerken ağaçlar sayesinde sürati düşmüş ve kar yığını hayatını kurtarmıştı. Büyük şansı, kazayı görüp gelen yerel halk arasında sıhhıyeci emekli bir askerin olmasıydı. Bu kişi hastaneye kadar Vesna Vulovic’i hayatta tutmayı başardı.

Vesna Vulovic

Vesna Vulovic  aylarca komada kaldı. Bir sürü ameliyattan sonra hayata tutundu. 2016 yılında hayata veda etti. Guinness dünya rekorları kitabı tarafından, 1972’deki düşüşünden bu yana kırılmayan bir rekor olan “paraşütsüz olarak en yüksek mesafeden düşen ve hayatta kalan insan” olarak tanınıyor.

HERKESTEN YAKIT ALMAM

1991 de patlak veren Körfez savaşının üçüncü gününde koalisyon güçlerine bağlı Suudi Hava Kuvvetlerinin Tornado uçağı bombardıman görevine katıldı. Plana göre bombardımandan sonra Amerikan Tanker uçağından yakıt alınacak ve üsse geri dönülecekti.

765 seri nolu Suudi Tornado uçağı

Suudi pilot tankere yakıt almak için yaklaştığında Boom Operatörünün (tanker uçağının arkasında yakıt hortumuna kumanda eden personel) kadın olduğunu gördü.

Boom Operatörü görevde

Ben kadından yakıt almam diyerek alçak irtifadan yedek meydana yöneldi. Ancak yakıtsızlıktan yedek meydana beş mil kala atladılar. Uçak ise az hasarla çöle yumuşak iniş yaptı. Bu uçağın gövdesi tamir edilerek Dahran’ daki Hava Kuvvetleri üssünün girişine konuldu.

Devam Edecek!

Sevgiyle Kalın!Yazarın Diğer Yazıları

Ortadoğu’da hava sahaları yeniden açıldı

Gece yarısından itibaren İran’ın İsrail’e İHA saldırısı…

Swiss Tel Aviv’i durdurdu

İsviçreli havayolu Swiss, İran’ın İsrail’e saldırısı…

İsrail semalarında sıcak gece

İran’dan gönderilen İHA ve roketlerin İsrail hava sahasına…

5 ülke hava sahasını kapattı

İran’ın İsrail’e başlattığı İHA ve füze saldırısı…

LOT Tel Aviv ve Beyrut’u durdurdu

Polonya’nın havayolu LOT, İsrail ve Lübnan uçuşlarını…

Havayollarında Ortadoğu alarmı

İran’ın İsrail’e saldırı başlaması sonrasında Ortadoğu’da…

İran’dan İsrail’e İHA saldırısı

İsrail basını İran’ın çok sayıda kamikaze İHA ile İsrail’e…

Ürdün hava sahasını kapattı

Ortadoğu’da yaşanan gerilim devam ederken, Ürdün’ün…

Peru’da Mirage 2000 düştü: 1 ölü

Peru’da Pichu Pichu yanardağının yakınlarında hava kuvvetlerine…