YAZARLAR

HÜSEYİN KESKİN VE DHMİ

29.07.2019

Geçtiğimiz hafta sivili havacılığımız da bir ilk yaşandı desek, hiçte abartmış olmayız gibi gözüküyor.

DHMİ’den 13 Şubat’ta Funda Ocak’ın emekliye ayrılma kararının ardından boşalan koltuğa altı ay süreyle vekalet eden Mehmet Ateş görevini Hüseyin Keskin’e devretti.

Devlet Hava meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanan Hüseyin Keskin, böylesine önemli bir kurum için oldukça uzun kabul edilen altı aylık aradan sonra geçtiğimiz Cumartesi günü görev başı yaptı.

Hüseyin Keskin’in adına ve şahsına camiada yabancı değiliz.

THY’de Yer İşletme Başkanlığı yaptığı dönemlerden tanıdığımız Keskin, Türkiye’nin en büyük yer işletme şirketi olan TGS’nin kuruluşunda önemli adımlar attıktan sonra bir süre TGS Kurucu Genel Müdür’ü olarak görev yaptığı kurumdan sonra TAV’a geçti.

Burada sırasıyla TAV Park Genel Müdürlüğü, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu’nun Havacılık ve Yer İşletmeden sorumlu danışmanlığı ve TAV’ın yapımını gerçekleştirdiği Medine Havalimanı projesinde yönetim adına görev yaptı ve havalimanı işletmesinin hayata geçirilmesine katkı sağladı.

Ve bu görevler sonrasında Keskin, bu kez gerçekten soyadına yakışır bir “keskin” çıkışla İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanlığı’na getirildi.

Bundan böyleyse DHMİ’nin tepesindeki isim olarak göreceğiz Hüsyin Keskin’i.

Hayırlı, uğurlu olsun.

Şimdi yazının girişinde altını çizdiğim “havacılığımız da bir ilk”e gelirsek, DHMİ’nin dışından bir isim ilk defa kurumun tepesine getirildi.

Ülkemizin en köklü kuruluşlarından olan DHMİ’nin kendi iç dinamiğinde binlerce çalışanın olmasına rağmen yaşanan bir ilk oldu bu.

Üstelik şöyle bir alışkanlık da vardı; Şimdiye kadar DHMİ’de görev yapan yetenekli isimlerin tecrübelerinden faydalanmak isteyen sektör, kurumun emekli adaylarına göz diker ve hemen iş teklifinde bulunurdu.

Bu kez ise çark ilk defa keskin bir şekilde tersine döndü.

İGA gibi yıldızı parlak, sorumluluğu en düzeyde olan kuruluşun tepesindeki isim, işini bırakarak devlete geçti.

Bu önemli atamada soru işareti çok. Ama atamayı yapan büyüklerimizin de bildiği çoktur diyelim ve şu notu da ekleyip yazıyı bitirelim: Bu önemli gelişme DHMİ’yi özelleştirmenin ayak sesleri olabilir mi?

Hepinize iyi uçuşlar olsun..
Yazarın Diğer Yazıları