YAZARLAR

Slide thumbnail

İNSANSIZLAR İNSANSIZ ÇIKTI..

31.12.2018

Geçtiğimiz hafta yaşanan “garip” olay mutlaka dikkatiniz çekmiştir.

Gatwick’te yaşanan “garip” olay gibisini hakikaten şimdiye kadar duymadım.

Londra Gatwick Havalimanı’nda insansız hava araçlarının aprona yakın uçuş yaptığı ihbarları üzerine hava trafiği 36 saat süreyle felce uğradı.

1.000’den fazla uçuş iptal edildi, 140 binden yolcunun uçuşları kabusa döndü. Havalimanı işletmecisi, havayolları milyonlarca sterlin zarara uğradı.

Peki ne olmuştu?

Bu “garip” olay hakkında yapılan son araştırma Euronews’de tüm açıklığıyla yayınlandı.

Haber, insansız hava araçları hakikaten insansızmış’a geldi, dayandı.

Şöyle ki.

İngiliz basınına göre tam 67 adet drone, Gatwick üstünde cirit attı. Güvenlik güçleri yapanları bulmak için kılı kırk yardı. Sonunda orta yaşlarda karı-koca bir çift gözaltına alındı. Yine İngiliz medyası işte suçlular başlığını fotoğraflarıyla yayınladı. Çok kısa süre sonra bu kişilerin suçsuz olduğu ortaya çıktı.

Londra Emniyet Müdürü evli çiftten özür diledi. Şimdi o çift milyon sterlinlik tazminat davaları açmaya hazırlanıyor.

Arama-araştırma tüm ayrıntılarıyla devam etmesine rağmen sorumlular bulunamadı.

İngiltere gibi bir ülkede terörizmle savaşta kullanılan son teknolojiye rağmen, Gatwick’te yaşatılan kabusun sorumluluları halen bulunamadı. Bu durum daha büyük bir kaosa neden oldu. Çünkü konuyla ilgili yapılan bakanlar toplantısında 67 drone meşru olarak kabul edildi.

Fakat tüm bu iddialara rağmen, “biri bizi gözetliyor” şehri olarak da bilinen ve kameralarıyla ünlü Londra’da, Gatwick Havalimanı’nda bu “garip” olayla ilgili tek bir kayıt bulunmuyor.

Sonuçta sanırsınız ki, Gatwick’i uçulmaz hale getiren “insansızları”, çevrede uçuran insan da yoktu. Yani tam anlamıyla insansız bir terör esti Gatwick’te.

Yetkililerin açıklamasına göre binlerce uçağı, yüzbinlerce yolcuyu etkileyen bu kaos bir terör eylemi değil.

E peki ne diye sormazlar mı adama?

Muhtemelen sormuyorlar ama bu “garip” olay İstanbul Atatürk, Sabiha Gökçen veya İstanbul Havalimanı’nda yaşanmış olsaydı başta İngiltere olmak üzere İstanbul’u güvensiz havalimanı ilan etmezler miydi?

Ama iş kendi ülkelerin de olunca, durum farklı oluyormuş demek ki. Yılın son haftasında hep beraber buna da tanık olduk.

Hepinize sağlık, huzur, neşe dolu bir yıl ve iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları