YAZARLAR

Slide thumbnail

ISL’DEN İLK UÇUŞ VE SÜRPRİZLER

5.11.2018

Ekim ayının son günü, İstanbul Havalimanı’ndan (ISL) yapılacak tarihi ilk uçuşta yeralmak üzere Halkalı’dan 40 dakika süren yolun ardından yeni havalimanına yolcu olarak giriş yaptım.

Önce yoldan başlayalım..

İstanbul’un; Halkalı, Ataköy, Bakırköy, Şirinevler, Sefaköy gibi bölgelerinden gelenler için Basın Ekspres yolunu geçip Kuzey Otoyolu istikametinden devam ederek İstanbul Yeni Havalimanı tabelalarını takip ettiğinizde sorunsuzca terminal önünde buluyorsunuz kendinizi.

Vatandaşların bölgeye olan yabancılığı İGA tarafından gözönüne alınarak, havalimanı girişinden itibaren çok sayıda kişi yol boyunca görevlendirilmiş. Bu sayede yanlış bir yöne gitmeniz engelleniyor.

Altı katlı otoparkın tamamlanan bölümü olan ilk katı (ki bu katta terminal binasının tam karşısı) aracımı park ederek terminale girdim.

İki gün öncesinin açılış hengamesinin izleri ortadan kalkmış. Pırıl pırıl bir terminal bekliyor yolcuları.

Yaklaşık 500 kontuarın olduğu gidiş katında, giriş yaptığımız 2 numaralı kapıya denk gelen THY kontuarlarında ilk yolcuların uçağa geçiş işlemleri 25 kontuarda birden gerçekleştiğinden, işlemler son derece hızlı ve sıkıntı yaşanmıyor.

Biniş kartınızı aldığınız gibi güvenlikten geçerek yolcu salonundasınız. Dokunduğunuz herşey, gözünüze ilişen tüm noktaların yeni olma avantajını yaşıyorsunuz.

Tarihi ilk uçuşu yapacak olanları yine güzel düşünülmüş ince bir ayrıntı bekliyor.

17 Ekim’de kaybettiğimiz Ara Güler anısına düzenlenmiş, İstanbul Havalimanı’nın ilk resim sergisi “usta objektiften” çıkan görüntüleriyle yolcularını selamlıyor.

Bu çok iyi düşünülmüş ince ayrıntı gidiş katına farklı bir hava katmış.

Tarihi uçuş için yolcularını körükte bekleyen Türk Hava Yolları’nın TK2124 sefer sayılı B777-300ER tipi uçağında yerlerimizi aldık. Kabin görevlisinden öğrendiğime göre bu ilk uçuşta tam 307 yolcu var.

Saat 11.00’da körükten ayrılan uçağımız taksi yapmaya başladığında da, doğrusu benim içinde farklı ilkler başladı.

Mesela çok uzun zamandır körükten ayrılıp hiç duraksamadan taksi yapmanın keyfini sürdük. Ardındansa pist başı ve kalkış..

İstanbul’un kuzeyine doğru kalktığımız için, kalkışın hemen ardından Karadeniz üzerinde buluyorsunuz kendinizi.

İlk uçuşun yolcularını tek tek kapıya kadar uğurlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, bir sürpriz yaparak İstanbul Havalimanı’nın kulesinden yolculara bu tarihi uçuşun anonsunu ve iyi dileklerini sundu.

Yaklaşık 50 dakika sonra Ankara semalarına geldiğimiz de bu kezde kaptandan sürpriz bir anons geldi.

Esenboğa kule bu ilk uçuşun anısına uçağı direk havalimanına yönlendirme yerine, Ankara’nın üstünden dolaştırarak Ankaralılara “işte İstanbul Havalimanı’ndan gelen ilk uçağımız” mesajını verdi.

Biz yolcularaysa güzel açık bir havada Ankara semalarına yeni havalimanından gelen ilk yolcular olma şansını yaşattı.

Dönüş yolunda ise bir ilke daha hazırlandık. Ankara Esenboğa-İstanbul Havalimanı uçuşuydu bu ilkin adı.

TK2125 sefer sayılı B777-300ER tipi uçağının 303 yolcusunun elindeki biniş kartının İstanbul Havalimanı kodunda ise ISL yazıyordu.

Yol boyu aynı şekilde hepsi birbirinden şık anonslarla İstanbul’un eşşsiz manzarası boğazın üstünde bulduk kendimizi.

Üçüncü köprünün solundan alçalarak yeni havalimanına teker koyduk. Burada da yapılan törenle İstanbul Havalimanı’na ilk iniş kutlandı.

Açıkçası bu aralar İstanbul Yeni Havalimanı’nı deneyimlemek için pek çok neden var.

Mesela; Hergün yapılan Ankara, İzmir, Antalya, KKTC ve Bakü uçuşlarında THY’nin olabilecek en düşük fiyatları, Avrupa ve Anadolu yakasından kalkan Havaist otobüslerinde yüzde 50 indirimli ücretleri, iki ay boyunca ücretsiz olan otoparkı, uçağa bindiğiniz gibi en ufak bir beklemeye takılmadan kalkış fırsatı, yine aynı şekilde İstanbul’a geldiğinizde havada tur atmadan direk iniş yapmanız gibi unsurlar bunlardan sadece birkaçı.

Güzel olmuş. Gidin, görün bir deneyimleyin derim.

Hepinize iyi uçuşlar olsun..

Yazarın Diğer Yazıları